Տոյվո Կլաար. Ադրբեջանի նախագահը հավատարիմ է ԵՄ կարգավորման ձևաչափին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հավատարմություն է հայտնել՝ ԵՄ-ի կողմից աջակցվող հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ձևաչափին։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Twitter-ում գրել է Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը՝ ամփոփելով անցած շաբաթվա վերջին Ադրբեջան կատարած այցի արդյունքները։
«Մի քանի մտորում անցյալ շաբաթվա վերջին Ադրբեջան կատարած այցի արդյունքների վերաբերյալ։ Կարևոր է Ադրբեջանի նախագահի հավատարմությունը ԵՄ կողմից աջակցվող ձևաչափին։ Կան հարցեր, որոնք մնում են չլուծված, և Ադրբեջանին և Հայաստանին անհրաժեշտ է զսպվածություն և ուժեղ քաղաքական կամք՝ լարվածությունը թուլացնելու և համապարփակ կարգավորման հասնելու համար»,- ասվում է հրապարակման մեջ։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 25-ին Ադրբեջանի նախագահն ընդունել է Տոյվո Կլաարին։ Հանդիպմանը մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման, երկու երկրների միջև խաղաղության համաձայնագրի բանակցային գործընթացի, սահմանների սահմանազատման վերաբերյալ բրյուսելյան հանդիպման արդյունքների շուրջ։

Тойво Клаар: Президент Азербайджана привержен формату урегулирования ЕС
Президент Азербайджана Ильхам Алиев выразил приверженность формату урегулирования армяно-азербайджанский отношений, поддерживаемому ЕС.
Как передает Caliber.Az, об этом специальный представитель Европейского Союза по Южному Кавказу Тойво Клаар написал в Twitter, подводя итоги визита в Азербайджан в конце прошлой недели.
«Несколько размышлений по итогам визита в Азербайджан в конце прошлой недели. Важна приверженность президента Азербайджана формату, поддерживаемому ЕС. Есть вопросы, остающиеся нерешенными, Азербайджану и Армении необходимы сдержанность и сильная политическая воля для снижения напряженности и достижения всеобъемлющего урегулирования», - говорится в публикации.
Напомним, что 25 ноября президент Азербайджана принял Тойво Клаара. На встрече состоялся обмен мнениями о нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном, переговорном процессе над мирным соглашением между двумя странами, итогах брюссельской встречи по делимитации границ.