ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն, Ռուսաստանը և Ֆրանսիան ընդդեմ Ադրբեջանի Caliber.Az-ի էքսկլյուզիվը
Caliber.Az-ի դիվանագիտական աղբյուրները հայտնում են՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում հայանպաստ լոբբինգի հարցով ռուս-ֆրանսիական շփումների ակտիվացման մասին։ Այսպիսով, այսօր ռուսաստանցի դիվանագետները ֆրանսիացիների հետ միասին ակտիվորեն աշխատում են Ղարաբաղում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գնահատման առաքելություն կազմակերպելու ուղղությամբ, որպեսզի հետաքննել... «ոչնչացված հայկական մշակութային ժառանգությունը»։ Հիշեցնենք, որ օկուպացիայի տարիներին, երբ ադրբեջանական կողմը խնդրում էր ուղղարկել առաքելություն՝ դա տեղի չունեցավ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից անտարբերության հետ համատեղ՝ հայկական կողմից նախաձեռնության արգելափակման պատճառով։
Սակայն, 2020 թվականից հետո իրավիճակը փոխվեց, և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին ոչինչ չի խանգարել այցելել Ադրբեջանի ապաօկուպացված շրջաններ։ Եթե չլիներ… 2017 թվականից այդ պաշտոնը զբաղեցնող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլենը, ով աշխատում է բացառապես Ֆրանսիայի ԱԳՆ թելադրանքով, պաշտպանելով հայկական շահերը։ Հենց որ ֆրանսիացիները հասկացան, որ Ադրբեջանը կարող է շատ ավելի պահանջներ ներկայացնել, քան Հայաստանը, գնահատման առաքելության թեման Փարիզի համար կտրուկ դարձել է անհարմար։ Ֆրանսիացիները ամեն ճիշտ և սխալ բաներով սկսեցին հետաձգել և արգելափակել գնահատման առաքելության ուղարկումը Ղարաբաղ՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի քարտուղարությանը թույլ չտալով Ղարաբաղը, որպես ադրբեջանական տարածք սահմանող տարրական բնորոշման տերմինի ընդունումը։
Իսկ հիմա էլ ռուս և ֆրանսիացի դիվանագետների ակտիվ մասնակցությամբ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում առաջ է քաշվում Ղարաբաղ գնահատող առաքելություն ուղարկելու գաղափարը, բայց միայն «հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացումը» գնահատելու համար։ Դրանով հանդերձ, ֆրանս-ռուսական իրավիճակային տանդեմը փորձում է շրջանցել Ադրբեջանի ոչնչացված մշակութային հուշարձանները։ Իհարկե, Ադրբեջանը նման բեմադրության հետ չի կարող համաձայնվել։ Առավել ևս, գնահատող առաքելության Ադրբեջանի տարածք (Ղարաբաղի շրջան, Արևելյան Զանգեզուր) ուղարկելը պետք է կցորդվի նմանատիպ առաքելությունը ժամանակակից Հայաստանի տարածք ուղարկելու հետ, որտեղ ադրբեջանցիների մշակութային ժառանգությունը բառացիորեն ջնջվել է աշխարհի երեսից։
Ռուս գործընկերների դիրքորոշումը զարմանք չի հարուցում։ Ատելի «Արևմուտքի» հետ համագործակցել Ադրբեջանի դեմ, որի հետ, ի դեպ, Մոսկվան ունի պաշտոնական դաշնակցային հարաբերություններ՝ միանգամայն նորմալ պրակտիկա է ռուսական դիվանագիտության համար։ Բայց ինչի՞ ենք մենք սպասում։ Ժամանակն է, որ ադրբեջանցի դիվանագետները Ուկրաինայի և այլ արևմտյան երկրների հետ միասին աշխատեն Ուկրաինա գնահատող առաքելություն ուղարկելու ուղղությամբ, որպեսզի արձանագրել ռուս զինվորականների կողմից կատարված բարբարոսությունն ու մշակութային վանդալիզմը։ Չէ որ դժվար թե մեր ֆրանսիացի և ռուս գործընկերներն ինքնուրույն զբաղվեն այդ հարցով։
P.S. Գնալով ավելի քիչ կասկած է մնում նրանում, թե որ երկու երկրներն են փորձում տանդեմում խաթարել Շառլ Միշելի միջնորդական առաքելությունը…

ЮНЕСКО, Россия и Франция против Азербайджана
Дипломатические источники Caliber.Az сообщают об активизации российско-французских контактов в вопросе проармянского лоббизма в ЮНЕСКО. Так, сегодня российские дипломаты совместно с французами активно работают над организацией оценочной миссии ЮНЕСКО в Карабах, чтобы расследовать… «уничтожение армянского культурного наследия». Напомним, что в годы оккупации, когда азербайджанская сторона просила об отправке миссии, этого не происходило из-за блокирования инициативы с армянской стороны вкупе с равнодушием ЮНЕСКО.
Однако, после 2020 года ситуация изменилась, и ЮНЕСКО ничего не мешало посетить деоккупированные регионы Азербайджана. Если бы не… гендиректор ЮНЕСКО Одри Азуле, занимающая этот пост в 2017 году, которая работает исключительно под диктовку МИД Франции в отстаивании армянских интересов. Как только французы поняли, что Азербайджан может предъявить куда больше претензий, нежели Армения, тема оценочной миссии стала для Парижа резко неудобной.  Французы всеми правдами и неправдами начали затягивать и блокировать отправку оценочной миссии в Карабах, не допуская принятие секретариатом ЮНЕСКО элементарного понятийного аппарата, подразумевающего обозначение Карабаха как азербайджанской территории.
Сейчас же, с активным участием российских и французских дипломатов в ЮНЕСКО продвигается идея об отправке оценочной миссии в Карабах, но лишь для оценки «уничтожения армянского культурного наследия». При этом, уничтоженные памятники культуры Азербайджана франко-российский ситуативный тандем пытается обойти стороной. Конечно же, Азербайджан с такой постановкой согласен быть не может. Более того, отправка оценочной миссии на территорию Азербайджана (Карабахский регион, Восточный Зангезур) должна быть сопряжена с отправкой аналогичной миссии на территории современной Армении, где культурное наследие азербайджанцев в прямом смысле было практически стерто с лица земли.
Позиция российских коллег удивления не вызывает. Сотрудничать с ненавистным «Западом» против Азербайджана, с которым, кстати, у Москвы официальные союзнические отношения - вполне нормальная для российской дипломатии практика. Но чего же мы ждем? Пора бы и азербайджанским дипломатам вместе с Украиной и другими западными странами поработать над отсылкой оценочной миссии в Украину, чтобы зафиксировать варварства и культурный вандализм, учиненные российскими военными. Ведь вряд ли наши французские и российские коллеги займутся этим вопросом сами?
P.S. Все меньше сомнений в том, какие две страны пытаются в тандеме подорвать посредническую миссию Шарля Мишеля...