Վիետնամի նախագահը Ադրբեջանի դեսպանին. Հանոյը շահագրգռված է Բաքվի հետ համագործակցությամբ
Այսօր՝ դեկտեմբերի 1-ին, Վիետնամի նախագահ Նգուեն Սյուան Ֆուկն ընդունել է Ադրբեջանի դեսպանին։ Դեսպան Շովգի Մեհդիզադեն իր հավատարմագրերն է հանձնել Վիետնամի ղեկավարին։
Այս մասին հայտնում է Caliber.Az-ը՝ վիետնամական Vietnamplus կայքին հղումով։
Շնորհավորելով դեսպան Մեհդիզադեին՝ Նգուեն Սյուան Ֆուկն ասել է, որ Վիետնամը միշտ մեծ նշանակություն է տվել՝ Ադրբեջանի հետ բարեկամությանը և բազմակողմ համագործակցությանը։
Ընդգծելով առևտրային համագործակցության կարևորությունը՝ Վիետնամի նախագահը նշել է, որ երկու կողմերը պետք է շարունակեն զարգացնել հարաբերություններն այս ուղղությամբ։ Վիետնամը մտադիր է էլեկտրոնային սարքավորումներ, պահեստամասեր, պղպեղ արտահանել Ադրբեջան, ինչպես նաև ներկրել հում նավթ և ընդլայնել համագործակցությունը այլ ոլորտներում, այդ թվում՝ մշակույթը, կրթությունը, զբոսաշրջությունը, պաշտպանությունը և միջանձնային փոխանակումը։
Իր հերթին, դեսպան Մեհդիզադեն ասել է, որ Ադրբեջանը հատուկ ուշադրություն է հատկացնում Վիետնամի հետ հարաբերություններին։ Դիվանագետը նաև Վիետնամի բարձրաստիճան պաշտոնյաներին է փոխանցել Իլհամ Ալիևի հրավերը՝ մասնակցելու Չմիավորման շարժման գագաթնաժողովին, որը նախատեսված է 2023 թվականի սկզբին։

Президент Вьетнама – послу Азербайджана: Ханой заинтересован в сотрудничестве с Баку
Cегодня, 1 декабря, президент Вьетнама Нгуен Суан Фук принял посла Азербайджана. Посол Шовги Мехдизаде вручил главе Вьетнама верительные грамоты.
Об этом Caliber.Az передает со ссылкой на вьетнамский сайт Vietnamplus.
Поздравляя посла Мехдизаде, Нгуен Суан Фук сказал, что Вьетнам всегда придавал большое значение дружбе и многостороннему сотрудничеству с Азербайджаном.
Подчеркнув важность торгового сотрудничества, президент Вьетнама заявил, что обе стороны должны продолжить развивать отношения именно в этом направлении. Вьетнам намерен экспортировать в Азербайджан электронную технику, запчасти, перец, а также импортировать сырую нефть и расширять сотрудничество в других областях, включая культуру, образование, туризм, оборону и межличностный обмен.
В свою очередь, посол Мехдизаде сказал, что Азербайджан уделяет особое внимание отношениям с Вьетнамом. Дипломат также передал вьетнамским высокопоставленным чиновникам приглашение Ильхама Алиева принять участие в саммите Движения неприсоединения, запланированного на начало 2023 года.