Օմբուդսմենը դատապարտել է Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի հակաադրբեջանական բանաձևը
Ադրբեջանի Հանրապետության մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան իր վերաբերմունքն է հայտնել Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատի կողմից հակաադրբեջանական բանաձևի ընդունման վերաբերյալ։
Օմբուդսմենի գրասենյակից APA-ին հայտնել են, որ 2022 թվականի նոյեմբերի 30-ին Ֆրանսիայի խորհրդարանի ստորին պալատի կողմից ընդունված կողմնակալ բանաձևը չի արտացոլում իրականությունը, սադրիչ բնույթ է կրում և լրջորեն վնասում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացին.
«Ֆրանսիայի Սենատի կողմից 15 օր առաջ ընդունված հակաադրբեջանական բանաձևի ընդունումից հետո մեր երկրի դեմ ուղղված երկրորդ բանաձևի ընդունումը ևս մեկ անգամ ապացուցում է Ֆրանսիայի խորհրդարանի անհարգալից վերաբերմունքը միջազգային իրավունքի նկատմամբ։
Կարծում ենք, որ նման կողմնակալ բանաձևերի անընդմեջ ընդունումը ոչ միայն խոչընդոտում է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ գործընթացին, այլև բացասաբար է անդրադառնում տարածաշրջանում քաղաքական, տնտեսական և մշակութային հարաբերությունների զարգացման վրա։
Այս բանաձևով Ֆրանսիան աջակցում է Ադրբեջանի դեմ էթնիկ և կրոնական ատելության համատեքստում Հայաստանի կողմից իրականացվող օկուպացիոն քաղաքականությանը, հակադրվում է ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին, որոնք միջազգային իրավունքի ընդհանուր ընդունված սկզբունքներ են։
Հայաստանի պաշտպանությունը, որը 30 տարի օկուպացիայի տակ էր պահում մեկ այլ երկրի տարածք, ակնհայտ դրսևորում է այն բանի, որ Ֆրանսիայի կառավարությունը անտեսում է մարդու իրավունքներն ու ազատությունները։

Омбудсмен осудила антиазербайджанскую резолюцию Национальной Ассамблеи Франции
Уполномоченный по правам человека (Омбудсмен) Азербайджанской Республики Сабина Алиева выразила отношение к антиазербайджанской резолюции, принятой нижней палатой Парламента Франции.
Как сообщили АПА в Аппарате Омбудсмена, предвзятая резолюция против нашей страны, принятая нижней палатой Парламента Франции 30 ноября 2022 года, не отражает действительности, является провокационной и наносит серьезный ущерб мирному процессу между Азербайджаном и Арменией:
«Принятие новой резолюции против нашей страны после резолюции «Применение санкций против Азербайджана и его немедленный вывод с территории Армении, требование соблюдения Азербайджаном договоренности о прекращении огня от 09 ноября 2020 года и поощрение всех инициатив, направленных на установление прочного мира между двумя странами», принятой Сенатом Франции 15 дней назад, еще раз доказывает неуважение Сената Франции к международному праву.
Считаем, что принятие подряд таких предвзятых резолюций не только препятствует мирному процессу между Азербайджаном и Арменией, но и негативно влияет на развитие политических, экономических и культурных отношений в регионе.
Этой резолюцией Франция поддерживает политику оккупации, проводимую Арменией в контексте этнической и религиозной ненависти в отношении Азербайджана, выступает против принципов суверенитета и территориальной целостности, являющихся общепринятыми принципами международного права. Защита Армении, которая 30 лет удерживала под оккупацией территорию другой страны – это очевидное проявление того, что французское правительство игнорирует права и свободы человека.
Я еще раз решительно осуждаю несправедливую позицию нижней палаты парламента Франции в отношении нашей страны, расцениваю эти их действия как провокационный шаг. В то же время призываю Францию прекратить свою деятельность, направленную на разжигание национальной вражды в регионе и создание препятствий восстановительному процессу».