Ջեյհուն Բայրամովը նորվեգացի գործընկերոջը տեղեկացրել է Հայաստանի սադրանքների մասին
2022 թվականի դեկտեմբերի 1-ին Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Լոձում Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) Նախարարների խորհրդի 29-րդ նիստի շրջանակներում հանդիպել է Նորվեգիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Աննիկեն Վիթֆելդտի հետ։
Ինչպես Сaliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպմանը քննարկվել են երկկողմ և բազմակողմ օրակարգի արդիական հարցեր, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային իրավիճակը։
Ջեյհուն Բայրամովը նշել է, որ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից հետո անցած 30 տարիների ընթացքում երկու երկրների միջև հարաբերությունները զարգացել են տարբեր ուղղություններով, հատկապես էներգետիկայի, նավթային և գազային արդյունաբերության ոլորտներում։
Նախարարը իր զրուցակցին տեղեկացրել է նաև հետհակամարտային շրջանում տարածաշրջանային իրավիճակի, տարածաշրջանում Ադրբեջանի խաղաղարար և կառուցողական ջանքերի, հայկական կողմի սադրանքների, 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունից բխող պարտավորությունների չկատարման մասին։
Նախարար Անիկեն Վիթֆելդը նշել է, որ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ այս տարի անցկացված միջոցառումները նպաստել են համագործակցության հետագա ընդլայնմանը։

Джейхун Байрамов проинформировал норвежского коллегу о провокациях Армении
1 декабря 2022 года министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов в рамках 29-го заседания Совета министров Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в Лодзи встретился с министром иностранных дел Королевства Норвегия Анникен Уитфельдт.
Как сообщили АПА в МИД, на встрече обсуждались актуальные вопросы двусторонней и многосторонней повестки дня, а также региональная и международная ситуация.
Джейхун Байрамов отметил, что за 30 лет, прошедших с момента установления дипломатических отношений между двумя странами, отношения развивались по различным направлениям, особенно в области энергетической, нефтяной и газовой промышленности.
Министр также проинформировал другую сторону о региональной ситуации в постконфликтный период, миротворческих и созидательных усилиях Азербайджана в регионе, провокациях армянской стороны, невыполнении обязательств, вытекающих из трехстороннего заявления от 10 ноября 2020 года, в том числе об угрозе минирования.
Министр Анникен Уитфельдт отметила, что мероприятия, проведенные в текущем году по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между двумя странами, способствовали дальнейшему расширению сотрудничества.
Анникен Уитфельдт подчеркнула, что Норвегия приветствует усилия по снижению напряженности и установлению мира в регионе. В частности, была выражена важность нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.