Ադրբեջանի օմբուդսմենը միջազգային սիմպոզիումի ժամանակ պատմել է Հայաստանի էկոլոգիական հանցագործությունների մասին
08 Դեկտեմբերի 2022 10:21
Ադրբեջանի Հանրապետության մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան Անկարայում անցկացվող միջազգային սիմպոզիումի ժամանակ, որը կազմակերպել էր թուրքական Մարդու իրավունքների և հավասարության կազմակերպությունը (TİHEK), պատմել է Հայաստանում էկոլոգիական հանցագործությունների մասին։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ օմբուդսմենը պատմել է՝ Հայաստանի օկուպացիոն քաղաքականության, ահաբեկչության, այդ թվում՝ էկոլոգիական ահաբեկչության մասին, որը Հայաստանի կողմից իրականացվել է ադրբեջանցիների նկատմամբ էթնիկ ատելության հողի վրա։
Ս.Ալիևան ներկայացրել է զեկույցներ, որոնք ուղարկվել են համապատասխան միջազգային կազմակերպություններին, օտարերկրյա պետությունների օմբուդսմեններին և մարդու իրավունքների ազգային իրավապաշտպան հաստատություններին, հիմնվելով՝ Ղարաբաղյան Երկրորդ պատերազմի և հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում արգելված քիմիական զենքի կիրառմամբ Հայաստանի կանխամտածված բնապահպանական հանցագործությունների վերաբերյալ հավաքագրված փաստերի վրա, ինչպես նաև հայտարարություններ ու կոչեր՝ ուղղված համաշխարհային հանրությանը։
Եզրափակելով՝ օմբուդսմենը շահագրգռվածություն է հայտնել շարունակելու փոխադարձ համագործակցությունը կլիմայի փոփոխության հարցերի շուրջ և կոչ է արել բոլորին համերաշխություն ցուցաբերել՝ հանուն մարդու իրավունքների պաշտպանության։

Омбудсмен Азербайджана рассказала об экологических преступлениях Армении на международном симпозиуме
ПОЛИТИКА  07 Декабря 2022 - 20:52
Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджанской Республики Сабина Алиева на международном симпозиуме в Анкаре, организованном Турецкой организацией по правам человека и равенству (TİHEK), рассказала об экологических преступлениях Армении.
Как сообщает Report, омбудсмен рассказала об оккупационной политике Армении, терроре, в том числе экотерроризме, совершенной Арменией на почве этнической ненависти к азербайджанцам.
С.Алиева представила отчеты, направленные в соответствующие международные организации, омбудсменам зарубежных стран и в национальные институты по правам человека на основе собранных фактов, связанных с умышленными экологическими преступлениями Армении с использованием запрещенного химического оружия во время Второй Карабахской войны и послевоенный период, а также заявления и обращения, адресованные мировой общественности.
В заключение омбудсмен выразила заинтересованность в продолжении взаимного сотрудничества по вопросам изменения климата и призвала всех проявить солидарность во имя защиты прав человека.