Ալի Ահմեդով. ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից արդարություն պահանջելը Ադրբեջանի իրավունքն է
Ադրբեջանի տարածքների օկուպացիայի ժամանակ Հայաստանը ավերել է քաղաքները՝ դրանով իսկ վնասելով մշակութային ժառանգությանը։
Ինչպե հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին փոխվարչապետ Ալի Ահմեդովը հայտարարել է՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հարցերով ԱՀ Ազգային հանձնաժողովի, Ադրբեջանի ԻԿՕՄՕՍ-ի ազգային կոմիտեի և ԱԴԱ համալսարանի զարգացման և դիվանագիտության ինստիտուտի համատեղ կազմակերպած՝ «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիաների դերը մշակութային արժեքների պաշտպանության գործում և դրանց կիրառման բարելավման ասպեկտները» թեմայով միջազգային գիտաժողովում։
«Հասկանալով երկրի մշակութային ժառանգությանը հասցված վնասը՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կոնվենցիային միացած երկրները պետք է ավելի մեծ ուշադրություն դարձնեն այս խնդրին»,- ասել է Ա.Ահմեդովը։
Փոխվարչապետը նշել է, որ զարմանք է առաջացնում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացրած դիրքորոշումը:
Նրա խոսքով, եթե ինչ-որ մարմին չի կատարում իր պարտավորությունները, ապա պետք է այլընտրանք փնտրել:
Ա.Ահմեդովը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին կոչ է արել լինել օբյեկտիվ, այլապես այլ այլընտրանքներ կգտնվեն. «ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ից արդարություն պահանջելը Ադրբեջանի իրավունքն է»։

Али Ахмедов: Требовать справедливости от ЮНЕСКО- право Азербайджана
Армения во время оккупации территорий Азербайджана разрушала города, тем самым нанося урон культурному наследию.
Как сообщает Report, об этом заместитель премьер-министра Али Ахмедов заявил на Международной научной конференции на тему «Роль конвенций ЮНЕСКО в защите культурных ценностей и аспекты улучшения их применения» при совместной организации Национальной комиссии Азербайджанской Республики по делам ЮНЕСКО, Национального комитета ICOMOS Азербайджана и Института развития и дипломатии Университета ADA.
«Понимая, какой урон был нанесен культурному наследию, страны, присоединившиеся к конвенции ЮНЕСКО, должны уделять больше внимания этой проблеме», - заявил А.Ахмедов.
Заместитель премьера отметил, что позиция, которую сейчас занимает ЮНЕСКО, вызывает удивление.
По его словам, если какой-то орган не выполняет свои обязательства, то необходимо искать альтернативу.
А.Ахмедов призвал ЮНЕСКО к объективности, в противном случае будут найдены другие альтернативы: «Требовать справедливости от ЮНЕСКО- право Азербайджана».