ԵԱՀԿ-ի կողմից Հայաստան ուղարկված առաքելության ճանաչում. սա գործող նախագահի անձնական նախաձեռնությունն է
08 Դեկտեմբերի 2022 17:48
ԵԱՀԿ-ում հայտարարել են, որ հոկտեմբերի 21-27-ը Հայաստան ուղարկված խումբը և նախնական «ԵԱՀԿ կարիքների գնահատման առաքելություն» անունը որևէ առնչություն չունեն կազմակերպության հետ։
Կազմակերպությանն ուղղված Caliber.Az-ի հարցին ի պատասխան նշվել է, որ այդ խումբը Հայաստան ուղարկելու որոշումը կայացվել է ոչ թե ԵԱՀԿ համապատասխան մարմինների կամ ԵԱՀԿ քարտուղարության կողմից, այլ ԵԱՀԿ գործող նախագահի նախաձեռնությամբ։
ԵԱՀԿ քարտուղարը նշել է, որ Մշտական խորհուրդը, որը որոշում կայացնող մարմինն է, նման որոշում չի ընդունել, խումբը ԵԱՀԿ մանդատ չունի, ավելին, ԵԱՀԿ բյուջեից միջոցներ չեն ծախսվել դրա համար։ Նշվել է, որ խմբի ծախսերը կատարվել են արտաբյուջետային միջոցների հաշվին, ԵԱՀԿ որոշ անդամ պետությունների կողմից։
Ինչպես տեսնում եք, այս հարցում ադրբեջանական կողմի դիրքորոշումը ԵԱՀԿ-ին ստիպեց վերանայել իր որոշումը։ Դրան զուգահեռ, ԵԱՀԿ-ն հեռացրել է այդ խմբի ուղարկման մասին հայտարարությունը պաշտոնական էջից։
Այս արդյունքի հասնելու համար, անկասկած, առանձնահատուկ դեր է խաղացել ադրբեջանական կողմի աշխատանքը վերջին երկու ամիսների ընթացքում։ Ինչպես հայտնի է, հոկտեմբերի 20-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կոշտ է արձագանքել այդ խմբի գործուղման հետ կապված ԵԱՀԿ պաշտոնական կայքում հրապարակված տեղեկատվությանը։
ԱԳՆ-ից հայտնել են, որ նման առաքելություն ուղարկելու հարցը երբեք չի քննարկվել ԵԱՀԿ որևէ մարմնի կողմից, որը կոլեկտիվ որոշումներ է կայացնում այդ հարցով։ Նշվել է, որ առանց ԵԱՀԿ մանդատի՝ ուղարկված առաքելությունը, ի հեճուկս Հայաստանի հայտարարությունների, ոչ մի կերպ չի կարող կապված լինել ԵԱՀԿ-ի հետ։

Признание от ОБСЕ о направленной в Армению миссии: Это личная инициатива действующего председателя
В ОБСЕ заявили, что направленная в Армению 21-27 октября группа и предварительно названная «Миссия по оценке потребностей ОБСЕ» не имеет отношения к организации.
В ответ на вопрос АПА, адресованный организации, было сказано, что решение об отправке в Армению этой группы было принято не соответствующими органами ОБСЕ или секретариатом ОБСЕ, а по инициативе действующего председателя ОБСЕ.
Секретарь ОБСЕ отметил, что для отправки этой группы Постоянный совет, который является органом, принимающим решения, не принимал такого решения, группа не обладает мандатом ОБСЕ, более того, для нее не израсходованы какие-либо средства из бюджета ОБСЕ. До внимания было доведено, что расходы группы оплачены за счет внебюджетных средств, в индивидуальном порядке некоторых стран-участниц ОБСЕ.
Как видно, позиция азербайджанской стороны в этом вопросе с приведением веских причин заставила ОБСЕ еще раз задуматься. Наряду с этим ОБСЕ удалила анонс об отправке указанной группы с официальной веб-страницы.
Несомненно, особую роль в достижении этого результата сыграла работа азербайджанской стороны за последние два месяца. Как известно, 20 октября МИД Азербайджана жестко отреагировал на информацию, опубликованную на официальном интернет-сайте ОБСЕ в связи с отправкой этой группы.
В МИД заявили, что вопрос о направлении такой миссии никогда не обсуждался ни одним органом ОБСЕ, принимающим коллективные решения по этому поводу. Было отмечено, что миссия, отправляемая без какого-либо мандата ОБСЕ, вопреки заявлениям Армении, никак не может быть связана с ОБСЕ.
В МИД также заявили, этот шаг вызывает серьезные вопросы, учитывая, что на протяжении последних почти 30 лет усилия по прекращению военной агрессии против Азербайджана и ликвидации ее тяжелых последствий, и даже усилия в рамках миссий ОБСЕ, не связанных с бывшим армяно-азербайджанским конфликтом, всегда пресекались со стороны ОБСЕ, со ссылкой на принцип консенсуса.