«Ղարաբաղի հայերի իրավունքների հարցը Ադրբեջանի ներքին գործն է» Հաջիևը պատասխանել է Գրիգորյանին
«Ղարաբաղում բնակվող հայերի իրավունքների և անվտանգության միջազգային մեխանիզմների ստեղծման վերաբերյալ համաձայնագրի ձեռքբերման մասին հայտարարությունները սուտ են»։
Այս մասին Caliber.Az-ին ասել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը՝ մեկնաբանելով Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հայտարարությունը՝ իբր Ղարաբաղում բնակվող հայերի իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության միջազգային մեխանիզմների ստեղծման վերաբերյալ ՝ Վաշինգտոնում պայմանավորվածության ձեռքբերման մասին։
Նա ցավով նշել է, որ Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղարի կողմից անցկացված քննարկումների էությունը միակողմանիորեն խեղաթյուրված է. «Հոկտեմբերի 13-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցներին տված իմ հարցազրույցում մանրամասն տեղեկատվություն է տրվել Վաշինգտոնում տեղի ունեցած քննարկումների բովանդակության և բնույթի մասին։ Եվս մեկ անգամ ուզում եմ նշել, որ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանում բնակվող հայ բնակչության իրավունքների և անվտանգության միջազգային մեխանիզմների ստեղծման վերաբերյալ Վաշինգտոնում իբր ձեռք բերված պայմանավորվածության մասին հայտարարությունները կեղծ են։ Բանակցություններում որևէ հարցի քննարկումը չի նշանակում, որ այս հարցում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել։ Սեպտեմբերի 27-ին Վաշինգտոնում Սպիտակ տանը կայացած հանդիպմանը, որը կազմակերպել էր ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը, մենք կրկնեցինք, որ Ադրբեջանը չի քննարկի Ղարաբաղում բնակվող հայ բնակչության իրավունքներն ու անվտանգությունը միջազգային որևէ գործընկերոջ հետ, դա մեր երկրի ներքին գործն է՝ ԱՀ Սահմանադրության և օրենքների հիման վրա կարգավորվող, ազգային ինքնիշխանության հարցը, և միջազգային մեխանիզմի ստեղծման մասին խոսք անգամ չի կարող լինել։ Ադրբեջանը մտադիր չէ այդ հարցը քննարկել ո՛չ Հայաստանի, ո՛չ այլ պետությունների ու կազմակերպությունների հետ։ Հանդիպմանը ԱՄՆ ներկայացուցիչը ևս մեկ անգամ հարգանք է հայտնել Ադրբեջանի ինքնիշխանության նկատմամբ»։
Հ.Հաջիևի խոսքով, Հայաստանի պաշտոնյաների ելույթը՝ Ադրբեջանի ինքնիշխան տարածքների վերաբերյալ նման հայտարարություններով, ի տարբերություն Պրահայում և Սոչիում ընդունված հայտարարությունների, դիտվում է որպես ոտնձգություն Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ.
«Այս և այլ հակասական հայտարարություններն ու անհարկի նոր տարրերը, որոնք վերջերս առաջ քաշվեցին հայ պաշտոնյաների կողմից, վկայում են հայկական կողմի մտադրության մասին՝ միտումնավոր խաթարել խաղաղ համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցությունները և ստեղծել միայն բանակցությունների իմիտացիա։ Խորհուրդ ենք տալիս հայկական կողմին հրաժարվել նման ապակառուցողական քաղաքականությունից, քաղաքական կամք ցուցաբերել տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն և անվտանգություն ապահովելու համար և լրջորեն մասնակցել խաղաղության պայմանագրի բանակցություններին»։

«Вопрос прав армян Карабаха – внутреннее дело Азербайджана» Гаджиев ответил Григоряну
Заявления относительно достижения договоренности о создании международных механизмов защиты прав и безопасности армян, проживающих в Карабахе, являются ложью.
Об этом Report сообщил помощник президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев, комментируя заявление секретаря Совета безопасности Армении Армена Григорян о якобы достижении в Вашингтоне договоренности о создании международных механизмов защиты прав и безопасности армян, проживающих в Карабахе.
Он с сожалением отметил, что суть обсуждений, проведенных секретарем Совета безопасности Армении, искажается в одностороннем порядке: "В моем интервью азербайджанским СМИ от 13 октября была дана подробная информация о содержании и характере обсуждений, проведенных в Вашингтоне. Еще раз хочу отметить, что заявления о якобы достигнутом в Вашингтоне соглашении о создании международных механизмов относительно прав и безопасности армянского населения, проживающего в Карабахском регионе Азербайджана, являются ложными. Обсуждение какого-либо вопроса на переговорах не означает, что по этому вопросу было достигнуто соглашение. 27 сентября на встрече в Белом доме в Вашингтоне, организованной советником президента США по вопросам национальной безопасности Джейком Салливаном, мы еще раз заявили, что Азербайджан не будет обсуждать вопрос прав и безопасности армянского населения, проживающего в Карабахе, с какими-либо международными партнерами, это внутреннее дело нашей страны, регулируемое на основе Конституции и законов Азербайджанской Республики, вопрос национального суверенитета, и о создании международного механизма не может быть и речи. Азербайджан не намерен обсуждать этот вопрос ни с Арменией, ни с другими государствами и организациями. На встрече представитель США еще раз выразил уважение к суверенитету Азербайджана".
По словам Х.Гаджиева, выступление армянских официальных лиц с подобными заявлениями о суверенных территориях Азербайджана вопреки заявлениям, принятым в Праге и Сочи, расценивается как посягательство на территориальную целостность и суверенитет Азербайджана: "Эти и другие противоречивые заявления и выдвинутые в последнее время армянскими официальными лицами ненужные новые элементы свидетельствуют о намерении армянской стороны умышленно сорвать переговоры по мирному соглашению и создать лишь имитацию переговоров. Мы рекомендуем армянской стороне отказаться от подобной деструктивной политики, и, продемонстрировав политическую волю для обеспечения прочного мира и безопасности в регионе, серьезно участвовать в переговорах по мирному договору".