Ադրբեջանի օմբուդսմեն. Եվրոպայի խորհրդի հետ համագործակցությունը շարունակվում է
«Եվրախորհուրդը օմբուդսմենի ինստիտուտի հետ համատեղ իրականացրել է մի շարք նախագծեր, և մեր համագործակցությունն այսօր էլ շարունակվում է»։
Այս մասին, ըստ Сaliber.Az-ի, հայտարարել է Մարդու իրավունքների հանձնակատար (օմբուդսմեն) Սաբինա Ալիևան՝ ելույթ ունենալով «Եվրոպայի խորհուրդ և Ադրբեջան. համագործակցության 20 տարի» միջոցառմանը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը մեծ նշանակություն է տալիս բոլոր երկրների հետ բարեկամությանը և համագործակցությանը. «Միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը եղել է համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի հիմնական քաղաքական ուղեգիծը։ Եվ այսօր այդ համագործակցությունն ամրապնդվում է։ Ադրբեջանի և Եվրոպայի խորհրդի հարաբերությունների պատմությունը սկսվում է 1992 թվականից: Եվրախորհուրդը օմբուդսմենի ինստիտուտի հետ համատեղ իրականացրել է մի շարք նախագծեր, և մեր համագործակցությունն այսօր էլ շարունակվում է, և այդ միջոցառումները Եվրոպայի խորհրդի հանդեպ Ադրբեջանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման վառ օրինակ են։ Մենք հավատում ենք մարդու իրավունքների և ազատությունների ապահովման համար համագործակցության և կապերի հետագա ամրապնդմանը»։

Омбудсмен Азербайджана: Продолжается сотрудничество с Советом Европы
«Совет Европы реализовал ряд проектов совместно с институтом омбудсмена, наше сотрудничество продолжается и сегодня».
Как сообщает Report, об этом заявила уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Сабина Алиева во время выступления на мероприятии «Совет Европы и Азербайджан: 20 лет сотрудничества».
По ее словам, Азербайджан придает большое значение дружбе и сотрудничеству со всеми странами: «Сотрудничество с международными организациями было основным политическим курсом общенационального лидера Гейдара Алиева. И сегодня это сотрудничество укрепляется. История отношений между Азербайджаном и Советом Европы начинается с 1992 года. Совет Европы совместно с институтом омбудсмена реализовали ряд проектов, и наше сотрудничество продолжается и сегодня Эти меры являются ярким примером выполнения Азербайджаном взятых на себя обязательств перед Советом Европы. Мы верим в дальнейшее укрепление сотрудничества и связей для обеспечения прав и свобод человека».