Օտարները այստեղ ման չեն գալիս Սամիթ Ալիևի գրառումներն ու մտորումները
Բաքվից մինչև Շուշա ճանապարհը տևում է մոտ յոթ ժամ։ Եվ որքան մոտենում ես, այնքան ճանապարհը դժվարանում է։ Վերելքները գնալով կտրուկ են դառնում, իսկ երկինքը ավելի մոտիկ: Օձաձև ոլորաններ, զառիթափ ժայռեր, շրջադարձեր, որտեղ դժվարությամբ են իրար կողքով երկու փոքր մարդատարներ անցնում, սարեր՝ ծածկված ծառերով, և ծառեր՝ եղյամից փայլող ճյուղերով։
Շուշան հրաշալի է։ Ասել, որ նա գեղեցիկ է, նշանակում է ոչինչ չասել: Քաղաքը նման է մի մարդու, ով ուշքի է գալիս շատ երկար ու ծանր հիվանդությունից հետո, նրա այտերին կարմրություն է հայտնվել, աչքերը փայլում են, քանի որ շուրջը միայն՝ յուրաիններն են։ Իսկ օտարները այստեղ ման չեն գալիս։ Շուշան կառուցվում է, և նա կլինի, անպայման կլինի Ադրբեջանի ամենագեղեցիկ քաղաքը։ Այնտեղ նույնիսկ սովորական ծորակից ջուրն ունի այնպիսի յուրահատուկ համ, երբ երկրորդ կումից հետո սառնությունից սկսում է ցավել ճակատդ ու կրճացնել ատամներդ։ Նույնիսկ Շուշայի վրա երկինքն ունի իր ուրույն, յուրահատուկ գույնը, այնտեղ իր մայրամուտներն ու արևածագներն են։ Այնտեղ նույնիսկ կատուները ինչ որ առանձնահատուկ են։ Կուշտ, ծույլ, թմբլիկ: Գեղեցիկ և մեծամտորեն զիջող: Իսկ դա նրա առաջին նշանն է, որ քաղաք են վերադարձել և խաղաղությունը, և՛ նրա տերերը։ Կատուները չեն ստում, նրանք երբեք չեն խաբում, այո և դժվար է նրանց խաբել: Ջուր, երկինք, կատվիկներ և օդ: Այս ամենը՝ Շուշան է, և այս ամենը Շուշայում է։ Մեր Շուշայում։ Առանցքային բառ՝ «մեր»։
Շուշա մեկնելուս նպատակն էր ոչ միայն տեսնել, թե արդյոք ամեն ինչ կարգի՞ն է և ինչպես է իրավիճակը, այլ նաև լուսաբանել Լաչինի ճանապարհին մեր օգտակար հանածոների հանքավայրերի ապօրինի շահագործման դեմ բողոքի ցույցը։ Ոսկին, պղինձը, մոլիբդենը։ Մեր բնապահպանների ծրագրերում եղել է բնապահպանական մոնիտորինգի անցկացում, սակայն մասնագետների խմբին թույլ չեն տվել հետազոտությունների անցկացման վայր։ Սա օրինական վրդովմունք է առաջացրել, և քաղաքացիական ակտիվիստները կազմակերպել են պիկետ: Հենց ռուս խաղաղապահներն են փակել «Խանքենդի-Գորուս» ճանապարհը, պիկետ անողները չեն խանգարել և չեն պատրաստվում խանգարել մարդասիրական բնույթի ապրանքների տարանցմանը։ Հստակ հայտարարվել է. մենք պատրաստ ենք բաց թողնել շտապօգնության մեքենաները, չենք պատրաստվում խանգարել պարենամթերքով մեքենաներին, կամ, Աստված մի արասցե, հրշեջ մեքենաների անցնելուն։ Մեզ ուրիշինը ընդհանրապես պետք չէ, մեզ պետք է մեր ոսկին, մոլիբդենն ու պղինձը։ Մեր նյութական արժեքները։ Եվ, բնական է, պետք է վստահ լինենք նրանում, որ դուք՝ անշնորհք անջատականներդ, տարածաշրջանում էկոլոգիական աղետ չեք սարքի։ Երբ ես ասում եմ «անշնորհք», ես պարզապես փաստ եմ արձանագրում։ Սա վիրավորանք չէ։ Դուք քսանութ տարի նստեցիք մեր հողում, և ոչ միայն նոր բան չեք կառուցել դրա վրա, այլև ձեզ նեղություն չեք տվել նորոգել հինը։ Ի՞նչ օգտակար հանածոների արդյունահանության մասին է խոսքը: Առանց նախնական ուսուցման ձեզ բահից ավելի բարդ ոչինչ չի կարելի վստահել: Եվ այն էլ, սովորեցնելով, չթողնել առանց հսկողության: Հասկացեք մի բան, մարդ-մարդուկներ, էկոլոգիական աղետը, եթե բռնկվի, ծածկելու է բոլորին: Թունավորված ջրերն ու օդը հային չեն տարբերի ադրբեջանցուց, և եթե ինչ որ բան պատահի՝ ոչ մեկին քիչ չի թվա։ Այնպես որ, էկոլոգիական մոնիտորինգի անցկացումը կենսական կարևոր բան է: Առհասարակ նրա համար, որպեսզի գոյատևել, ջուրն ու օդը՝ դրանք բոլորի համար են և բոլորի համար մեկ են։
Ինչպես պիկետի մասնակիցները, այնպես էլ Ադրբեջանում ժամանակավորապես գտնվող խաղաղապահ կոնտինգենտի զինծառայողներն իրենց հնարավորինս կոռեկտ են պահում, առանց ավելորդ էքսցեսների։ Դե, փառք Աստծո: Ոչ ոք հակառուսական կամ հակահայկական կարգախոսներ չի վանկարկել, այնպես որ մեր չարագործների կողմից այս թեմայով ցանկացած ակնարկը՝ լկտի կեղծիք է, հավատացեք վերջապես մի մարդու, ով երեք օր գրեթե անբաժան եղել է այնտեղ։ Այո, զինվորներն ու սպաները մամուլի հետ չեն շփվել, և ոչ մի խոսակցության մեջ չեն մտել (ըստ երևույթին, եղել է համապատասխան հրաման)։ Չնայած իմ ողջ բարյացակամությանը, հաստատակամությանը և մարդամոտությանը՝ ես նրանցից ոչ մի բառ չլսեցի։ Խաղաղապահ ուժերի (ԽՈւ) զինծառայողուհին (ամենայն հավանականությամբ՝ բուժծառայությունից), ում հետ փորձեցի զրուցել, նույնպես ինձ պատասխանին չարժանացրեց։ Դա վիրավորական էր, քանի որ սովորաբար ինձ ինչ-որ կերպ արձագանքում են նույնիսկ շատ գեղեցիկ կանայք, իսկ այստեղ այսպիսի սառցե լռություն։ Այնպես չէր, որ իմ ինքնագնահատականին անուղղելի վնաս է հասցվել, բայց ինչ-որ չափով տհաճ էր, որ շփումը չհաջողվեց: Խաղաղապահ կոնտինգենտի հրամանատար գեներալ-մայոր Վոլկովը այդպես էլ իրեն նեղություն չտվեց դուրս գալ ցուցարարների մոտ։ Լավ հարց է ծագում. ինչի՞ համար է նա այնտեղ։ Նրա համար, որպեսզի «պաշտպանի» Ադրբեջանի բնական ռեսուրսների անօրինական մշակու՞մը։ Որպեսզի թույլ չտա՞ ինչ-որ շփումներ մեր հայազգի քաղաքացիների հետ։ Ուրեմն խաղաղապահ, թե՞ տարանջատման կոնտինգենտ է։ Կա, ինչի մասին և ինչի վրա մտածելու բան կա։ Հարցերը շատ են, դրանք կուտակվում են, և ինձ ինչ-որ բան հուշում է, որ մենք անպայման կտանք պատեհ ժամանակին:
Մի վայրում հավաքված մեծ թվով երիտասարդները՝ միշտ պոտենցիալ կոնֆլիկտի աղբյուր են: Եվ ինձ հաճելիորեն զարմացրեց, թե ակցիային մասնակցելու համար եկած երիտասարդները, և ոչ միայն երիտասարդները որքան բարեկիրթ և պատրաստակամ էին։ Մարդիկ մի քանի անգամ ներողություն խնդրեցին, պատահաբար իրար ուսերով հարվածելով ուտելիք ու ջուր բաժանելիս՝ տեղ էին տալիս, որպեսզի առաջին հերթին սնունդն ու ջուրը ստանան աղջիկներն ու կանայք։ Ծխողներն իրենց ծխախոտի մնացորդները նետում էին բացառապես դրա համար նախատեսված աղբարկղների մեջ, և եթե ինչ-որ մեկը սխալմամբ դրանք գցեր գետնին՝բավական էր մի հայացք։ Ես չեմ կատակում և չեմ չափազանցեցնում։ Այս ամենն ինքստինքյան բնական է, սրա համար հուշարձան չեն կանգնեցնում, բայց, միեւնույն է՝ այս ամենին հետևելը շատ հաճելի էր։ Ակցիայի կազմակերպիչները լավագույնս էին, բոլոր հարցերը, սկսած մատակարարումներից մինչև տեղադրմանը՝ լուծվում էին պրոֆեսիոնալ և օպերատիվ կերպով։ Բժշկական օգնություն ցուցաբերելու համար տեղակայվել է շարժական բուժկետ, տակառներ են դրվել, որպեսզի մարդիկ գիշերվա ընթացքում պատրաստի տախտակ վառեն դրանց մեջ, որպեսզի տաքանան (գիշերը ջերմաստիճանը իջնում էր մինչև մինուս երեք), ընդհանուր առմամբ, բացարձակապես ամեն ինչ ապահովված է, որովհետև մարդիկ չեն ցրվել, և չեն պատրաստվում ցրվել, քանի դեռ նրանց օրինական պահանջները չեն կատարվել։ Մարդիկ դեռ այնտեղ են, հանրահավաքը շարունակվում է։ Եվ քանի դեռ չի եղել մեր ուզածի պես, հանրահավաքը լինելու է։ Սա մեր հողն է, սրանք մեր հանքավայրերն են, և դրանք մեր նյութական արժեքներն են։ Մենք մեր իրավունքի մեջ ենք, մեզ ուրիշինը պետք չէ՝ իսկ ահա մերը անպայման կպահանջենք:
Ադրբեջանի կանանց իրավունքների պաշտպանության կազմակերպությանը առընթեր «Կանայք. խաղաղություն և անվտանգություն» կենտրոնի ղեկավար Դիլարա Էֆենդիևան դիմել է՝ ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի ժամանակավորապես պատասխանատվություն գոտում Ադրբեջանի հայկական ծագումով քաղաքացիներին՝ անհրաժեշտության դեպքում մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու առաջարկությամբ: Նրան դիմել են 4 հոգի, որոնց ընտանիքները բաժանված են եղել, ինչպես նաև զանգ է եղել Ռուսաստանից՝ Ասկերանցի 18 երեխաների մասին հաղորդագրությամբ, ովքեր վերադառնում էին Երևանի փառատոնից և լռվել էին Գորուսում։ Անջատողական վերնախավը թքած ունի այս մարդկանց ճակատագրի և կարիքների վրա, նրանք անտարբեր են բաժանված ընտանիքների և երեխաների ճակատագրի նկատմամբ, ովքեր ունեն սննդի, ջրի և Աստված մի արասցե՝ բուժօգնության կարիք։ Նրանց համար շատ ավելի հետաքրքիր է նրանց և հանքավայրի հաշվին լցնել գրպանները։ Ըստ էության, Ղարաբաղում ապրող հասարակ հայերը դարձել են սովորական ավազակների պատանդ։ Ավազակների։ Եվ դա է պատճառը, որ Շուշայում տեղակայված են Ադրբեջանի ՆԳՆ ներքին զորքերի ստորաբաժանումները։ Մարդիկ, որոնք հատուկ պատրաստված են ավազակության դեմ պայքարում, թող նույնիսկ այդքան մեծ մասշտաբի։ Եվ ինչպես ասել է կապիտան Ժեգլովը. «Դե, իսկ եթե վատ ձևով, ապա ձեր ավազակախմբի հատուկ վտանգավորության պատճառով ես ղեկավարությունից ձեզ կենդանի չվերցելու հրահանգ ունեմ: Դե ոնց, քեզ նման տարբերակ ձեռք տալի՞ս է»։
«Freedom House»-ը բավականին լկտիաբար հայտարարել է, որ Ադրբեջանը պետք է դադարեցնի «Լաչինի միջանցքի» արգելափակումը և վերականգնի «արցախին» գազի մատակարարումը։ Պե՞տք է: Ծիծաղելի է, ֆրիդոմ, և պետք չէ կոպտել, քաոս: Մենք ոչ մեկին և ոչինչ պարտք չենք։ Հատկապես քեզ: Գոնե որովհետև, քեզանից չենք լսել Հայաստանի և Ղարաբաղի ադրբեջանական բնակչության իրավունքների պաշտպանության խոսքեր։ Հայերը քեզ ավելի մո՞տ են։ Դավանանքի համակրանքը՝ ուժեղ բան է, և մենք տեսնում ենք, որ «ոմանք ավելի մոտիկ են»: Մենք բավական ժամանակ ենք ունեցել հասկանալու, թե ում կողմն եք դուք և ինչու: Այժմ մեր հերթն է ակտիվորեն կիրառել երկակի ստանդարտներ, և, ինշ Ալլահ, մենք դա կանենք ամեն հնարավորության դեպքում: Այնպես որ՝ սպասում ենք հաջորդ հայտարարություններին։ Անջատողականները մրսու՞մ էին։ Դե չէ որ ձմռանը այդպես էլ լինում է։ Իսկ ամռանը կարող է շատ շոգ լինել, գումարած անընդհատ ծարավ ես։ Դուք ասում եք «ցու՞րտ է»: Այն մասին, թե ինչ է իսկական ցուրտը, ձեզ կարող է պատմել Խոջալուի բնակչուհի Սադագաթ Հուսեյնովան՝ նրա երեք երեխաները ցրտահարվել են անտառում, թաքնվելով հայերից 1992 թվականի փետրվարին։ Դուք դեռ խոսում եք ցրտի՞ մասին։ Գազի մատակարակումը մենք չենք դադարեցրել, սա մեկ։ Ադրբեջանի այլ շրջաններում նույնպես գազամատակարարման ընդհատումներ են եղել, այնպես որ անջատողականների լիբերալ հեկեկոցներն ու բողոքական ոռնոցները՝ (այդ տերմիններն արդեն գրեթե հոմանիշ են, չե՞ք գտնում) դատարկ բան է։ Օդի սովորական ցնցումը, գումարած «Ուզում եմ ուտել»: Այն չի անցնում, հետաքրքիր չէ, և, հետևաբար, խնդրում ենք փոխել ձայնասկավառակը:
Իսկ ահա Վարդանյանի այսօրվա հայտարարությունը այն մասին, որ «Ադրբեջանական կողմից գազամատակարարումը վերականգնվել է առանց նախապայմանների ու զիջումների, և ես ուզում եմ շնորհավորել մեզ հաղթանակի կապակցությամբ», չի կարելի անպատիժ թողնել։ Այ հենց հիմա է ժամանակը փակել փականը, որպեսզի որոշ մարդիկ իրենց մասին շատ բան չպատկերացնեն։ Կոպտության համար պետք է վճարեք, վճարեք, զղջաք և վճարեք, և ես «Azəriqaz»-ի աշխատակիցներին խորհուրդ կտայի արտապլանային վերանորոգումներ սկսել գազատարի համապատասխան հատվածում: Նման բնույթի մեծամտություն չի կարելի թույլ տալ, քանի որ դա կարող է վարդանյանների մոտ ստեղծել սեփական ուժի ու իրավացիության կեղծ զգացմունք, ինչը միանգամայն անթուլատրելի է։ Այնպես որ սպասում ենք պատասխան քայլեր, ինչպես «Azəriqaz»-ից, այնպես էլ«Azərişıq»-ից: «Ամռանը եկեք, մեզ մոտ հիմա պրոֆիլակտիկա է»։ Գազ, լույս և «İti qovan» անհրաժեշտության դեպքում, որպես վերջին ու շատ համոզիչ փաստարկ։ Խանքենդին Շուշայից՝ ինչպես ափի մեջ, և ինչպես ասել է Հարրի Կալախանը «կարելի է նույնիսկ առանց նշանառության»: Այնպես որ, անջատողականները մտածելու բան ունեն։ Ինչպես սրամտորեն նկատել է իմ լավ մտերիմ Ռոման Օրկոդաշվիլին. «Փսևդոպետական կազմավորման սուբյեկտիվությունը կարող է կասկածի տակ դնել ճանապարհին ընկած ծառը»: Եվ Հայաստանի հետ սահմանին Լաչինի անցակետը՝ որպես նվազագույն խնդիր։ Անջատողականների համար կլինեն և՛ վոլկովներ, և՛ նապաստակներ, և՛ մարգարիտներ։ Բայց տես կատվիկներ չեն լինի, բացի թերևս ծովայիններից, բայց խորհուրդ չեմ տալիս։
Եվ վերջում։ Ես չեմ սիրում լուսանկարել և լուսանկարվել, բայց մի լուսանկար ես այնուամենայնիվ արել եմ։ Եվ դա բնության մասին չէ, և բնավ էլ բնապատկերի մասին: Ահա թե ինչի մասին է։
Մեկ քայլ մինչ նոր պատերազմը Հայաստանին ինտենսիվորեն ապահովում են զենքով
1247
18 Սեպտեմբերի 2024 17:39
Ադրբեջանի ՊՆ-ն հրապարակել է «Վրեժ» գործողության կադրերը ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
962
19 Սեպտեմբերի 2024 08:20
Հոլանդական «վերածննդի» հայկական արմատները Ամստերդամը անձնատուր է եղել ամեն տեսակ մուլորությունների
18 Սեպտեմբերի 2024 15:30
Աշխարհաքաղաքական փոթորիկ, թե՞ փոթորիկ թեյի բաժակում Ռասիմ Մուսաբեկովը՝ Caliber.Az-ի եթերում
18 Սեպտեմբերի 2024 17:27
Ադրբեջանցիները կորցրել են վստահությունը ԵԱՀԿ-ի, ԵԽ-ի և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նկատմամբ Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների բաց նամակը
19 Սեպտեմբերի 2024 18:01
Հիքմեթ Հաջիև. Հայաստանը և նրա կողմնակիցները շարունակում են անհեթեթ մեղադրանքներ հնչեցնել Ադրբեջանի հասցեին
18 Սեպտեմբերի 2024 10:26
Եվրոպական և ռուսական քարտեզներ Ադրբեջանի մասին. Որտե՞ղ է Հայաստանը «Դժվար պատմություն» Ռիզվան Հուսեյնովի հետ

Чужие здесь не ходят Заметки и размышления Самита Алиева
Дорога из Баку до Шуши занимает около семи часов. И чем ближе к ней подъезжаешь, тем тяжелее становится дорога. Подъемы все круче, и небо все ближе. Серпантин, крутые обрывы, повороты, где с трудом могут разъехаться две легковушки, горы, покрытые деревьями, и деревья, с блестящими от инея ветвями.
Шуша прекрасна. Сказать, что она красива – это не сказать ничего. Город был похож на человека, который приходит в себя после очень долгой и тяжелой болезни, у него на щеках появился румянец, у него блестят глаза, потому что вокруг него – только свои. Свои. А чужие здесь не ходят. Шуша застраивается, и она будет, она обязательно будет красивейшим городом Азербайджана. Там даже у простой воды из-под крана тот особенный вкус, когда после второго глотка начинает ломить лоб и сводить зубы от холода. Даже у неба над Шушой свой, особенный цвет, там свои закаты, и свои рассветы. Там даже кошки какие-то особенные. Сытые, ленивые, круглобокие. Красивые и высокомерно-снисходительные. А это первый признак того, что в город вернулся и мир, и его хозяева. Кошки не врут, они никогда не обманывают, да и их обмануть сложно. Вода, небо, котики и воздух. Всё это – Шуша, и всё это в Шуше. В нашей Шуше. Ключевое слово – «нашей».
Целью моей поездки в Шушу было не сколько посмотреть, все ли там в порядке и как обстановка, сколько осветить митинг протеста на лачинской дороге против незаконной эксплуатации наших месторождений полезных ископаемых. Золото, медь, молибден. В планы наших экологов входило проведение экологического мониторинга, но группа специалистов не была допущена к месту проведения исследований. Это вызвало законное возмущение, и гражданские активисты организовали пикет. Именно российские миротворцы заблокировали дорогу «Ханкенди – Горус», пикетирующие не препятствовали и не собираются препятствовать транзиту грузов гуманитарного характера. Было четко заявлено: мы готовы пропустить автомобили «Скорой помощи», не собираемся мешать проезду машин с продовольствием, или, упаси Аллах, пожарным машинам. Чужого нам вообще не нужно, нам нужно наше золото, молибден и медь. Наши материальные ценности. И, разумеется, мы должны быть уверены в том, что вы, косорукие сепары, не устроите в регионе экологическую катастрофу. Когда я говорю «косорукие» - я просто констатирую факт. Это не оскорбление. Вы сидели на нашей земле двадцать восемь лет, и не просто не построили на ней ничего нового, вы не удосужились отремонтировать старое. Какая добыча полезных ископаемых? Вам без предварительного обучения ничего сложнее лопаты доверить нельзя. И то, обучив – не оставлять без присмотра. Поймите одно, люди-человеки, экологическая катастрофа, если она разразится, накроет всех. Отравленные воды и воздух не отличают армянина от азербайджанца, и в случае чего, никому мало не покажется. Так что проведение экологического мониторинга – вещь жизненно необходимая. Просто для того, чтобы выжить, вода и воздух – они на всех и для всех одни.
Как участники пикета, так и военнослужащие миротворческого контингента, временно находящегося в Азербайджане - вели себя максимально корректно, никаких эксцессов. Ну и слава Богу. Никто не кричал антироссийских или антиармянских лозунгов, так что любые инсинуации наших недоброжелателей на эту тему – наглая ложь, вы уж поверьте человеку, практически неотлучно находившемуся там три дня. Да, солдаты и офицеры не шли на контакт с прессой, и не вступали ни в какие разговоры (видимо, был соответствующий приказ). Несмотря на все мое дружелюбие, настойчивость и общительность – я не услышал от них ни одного слова. Военнослужащая МС (скорее всего, из медслужбы), которую я пытался разговорить, тоже не удостоила меня ответом. Это было обидно, потому что обычно на меня хоть как-то реагируют даже очень красивые женщины, а тут такое ледяное молчание. Не то чтобы моя самооценка понесла невосполнимый ущерб, но было несколько неприятно, что контакт не удался. Генерал-майор Волков, командующий миротворческим контингентом, так и не удосужился выйти к митингующим. Возникает хороший вопрос: зачем он здесь? Для того, чтобы «крышевать» незаконную разработку природных ресурсов Азербайджана? Чтобы не допустить каких-либо контактов с нашими гражданами армянской национальности? Так миротворческий или разделительный контингент? Есть, есть о чем и над чем призадуматься. Вопросов много, они накапливаются, и что-то мне подсказывает, что мы обязательно зададим их в нужное время.
Большое количество молодых людей, собравшихся в одном месте – всегда потенциальный источник конфликтов. И меня приятно удивило, насколько приехавшая для участия в акции молодежь, да и не только молодежь, была вежлива и предупредительна. Люди несколько раз извинялись, случайно задев друг друга плечами, когда раздавали еду и воду – расступались, чтобы в первую очередь еду и воду получили девушки и женщины. Курящие бросали окурки исключительно в расставленные для этого урны, и если кто то, по оплошности, бросал его на землю – достаточно было одного взгляда. Я не шучу и не утрирую. Всё это само собой разумеющееся, за это памятник не ставят, но все равно – наблюдать за этим было очень приятно. Организаторы акции были на высоте, все возникавшие вопросы от снабжения до размещения митингующих решались профессионально и оперативно. Был развернут мобильный пункт оказания медицинской помощи, расставлены бочки, чтобы с наступлением ночи люди разжигали в них загодя приготовленные доски, дабы согреться (ночью температура опускалась до минус трех), в общем, было предусмотрено решительно все, потому что люди не расходились, и не собираются расходиться, пока не будут выполнены их законные требования. Люди всё еще там, митинг продолжается. И пока не станет по-нашему – митингу быть. Это наша земля, это наши месторождения, и это наши материальные ценности. Мы в своем праве, чужого нам не нужно – а вот свое взыщем обязательно.
Руководитель центра «Женщина: мир и безопасность» при обществе защиты прав женщин Азербайджана имени Д.Алиевой Диляра Эфендиева обратилась к проживающим в зоне временной ответственности российских миротворцев гражданам Азербайджана армянского происхождения с предложением оказать, в случае необходимости, помощь гуманитарного характера. К ней обратилось 4 человека, семьи которых оказались разделены, а также был звонок из России с сообщением о 18 детях из Аскерана, которые возвращаются с фестиваля в Ереване и застряли в Горусе. Сепаратистской верхушке плевать на судьбы и нужды этих людей, им безразлична судьба разделенных семей и детей, которым нужна еда, вода и не дай Бог, медицинская помощь. Им гораздо интереснее набивать карманы за их счет и за счет рудных месторождений. По сути, простые армяне, проживающие в Карабахе, стали заложниками обыкновенных бандитов. Бандитов. И именно поэтому в Шуше расквартированы подразделения Внутренних войск МВД Азербайджана. Люди, специально обученные борьбе с бандитизмом, пусть даже такого крупного масштаба. И как говорил капитан Жеглов: «Ну, а если по-плохому, то в связи с особой опасностью вашей банды, я имею указание руководства живыми вас не брать. Ну как, устраивает тебя такой вариант?»
Freedom House довольно нахально заявил, что Азербайджан должен прекратить блокирование «Лачинского коридора» и восстановить подачу газа в «арцах». Должен? Смешно, фридом, и не надо дерзить, хаус. Мы никому и ничего не должны. В особенности тебе. Хотя бы потому, что не слышали от тебя слов в защиту прав азербайджанского населения Армении и Карабаха. Тебе ближе армяне? Конфессиональные симпатии – штука сильная, и мы видим, что «некоторые равнее». У нас было достаточно времени понять, на чьей вы стороне и почему. Теперь наша очередь активно насаждать двойные стандарты, и, ин ша Аллах, мы будем делать это при каждом удобном случае. Так что – ждем следующих заявлений. Сепаратистам было холодно? Так ведь так оно зимой и бывает. А летом бывает очень жарко, плюс постоянно хочется пить. Вы говорите «холод»? О том, что такое настоящий холод вам может рассказать жительница Ходжалы Садагат Гусейнова, её трое детей замёрзли в лесу, прячась от армян в феврале 1992-го. Вы все еще говорите о холоде? Подачу газа мы не прекращали, это раз. В других регионах Азербайджана тоже были перебои с газоснабжением, так что либеральные всхлипы и жалобные завывания сепаратистов (эти термины уже практически синонимичны, не находите?) – дело пустое. Обычное сотрясение воздуха, плюс «кушать хочется». Не катит, не интересно, а потому, смените, пожалуйста, пластинку.
А вот сегодняшнее заявление Варданяна о том, что «газоснабжение было восстановлено азербайджанкой стороной без предусловий и уступок, и я хочу поздравить нас с победой» - оставлять безнаказанным нельзя. Вот теперь самое время закрыть вентиль, чтобы кое-кто не воображал о себе лишнего. За грубость нужно платить, платить, каяться, и расплачиваться, и я бы порекомендовал работникам «Azəriqaz» начать внеплановый ремонт на соответствующем участке газопровода. Подобного рода наглость спускать нельзя, потому что это может создать у варданянов ложное ощущение собственной силы и правоты, что совершенно недопустимо. Так что ждем ответных ходов как со стороны «Azəriqaz», так и со стороны «Azərişıq». «Летом приходите, у нас профилактика». Газ, свет и «İti qovan» в случае необходимости, как последний и очень убедительный довод. Ханкенди из Шуши – как на ладони, и как говорил Гарри Каллахан «можно даже не прицеливаться». Так что, сепаратистам есть над чем задуматься. Как остроумно заметил мой добрый приятель Роман Оркодашвили: «субъектность псевдогосударственного образования может быть поставлена под сомнение упавшим на дорогу деревом». И КПП в Лачине, на границе с Арменией – как задача-минимум. Будут сепарам и волковы, и зайчики, и лужайки. А вот котиков не будет, разве что морские, но не советую.
И напоследок. Я не люблю фотографировать и фотографироваться, но одну фотку я всё-таки сделал. И она не о природе, и она совершенно не о ландшафте. Она вот о чем.