25 Հունվարի 2023 15:52
«Եկել է ժամանակը մտածելու Եվրոպայի խորհրդի ապագայի մասին։ Կարծում եմ՝ տրամաբանական կլինի գալիք Ռեյկյավիկի գագաթնաժողովն անվանել «արտահերթ գագաթնաժողով», քանի որ մենք տեսնում ենք շատ խորը ճգնաժամ ինչպես ԵԽ-ում, այնպես էլ բուն Եվրոպայում։ Որո՞նք են այս ճգնաժամի պատճառները: Եկեք անկեղծ լինենք, քանի որ անկեղծության պակասի պատճառով է, որ մենք ճգնաժամ ենք ապրում։
Ըստ Ազերթաջի՝ նման հայտարարություն է արել ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Սամեդ Սեիդովը՝ Եվրոպայի խորհրդի պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների չորրորդ գագաթնաժողովի օրակարգի քննարկման ժամանակ։
«Եթե շատ տարիներ առաջ այս կազմակերպությունը օբյեկտիվորեն և օպերատիվ կերպով արձագանքեր Ադրբեջան, Վրաստան, Մոլդովա և Ուկրաինա ներխուժմանը, ապա այսօր պատերազմ չէր լինի։ Բայց հիմա Եվրոպան ինքը ներգրավված է պատերազմի մեջ։ Հիմա մենք ճգնաժամից ելք ենք փնտրում։ Ի՞նչ անենք։ Մենք պետք է ամեն ինչ փոխենք, քանի որ ներկայիս մոտեցումը կազմակերպությունը հասցրել է ճգնաժամի։ Բայց արժեքները պահպանելու և դրանց հավատարիմ մնալու փոխարեն մենք տեսնում ենք միայն կազմակերպությունը պահպանելու ցանկություն։ Մենք տեսնում ենք, որ այնպիսի սկզբունքներ, ինչպիսիք են ժողովրդավարությունը, մարդու իրավունքները, օրենքի գերակայությունը, օգտագործվում են որպես ճնշման գործիք։ Մենք պետք է վերադառնանք իրական արժեքներին. Բայց նախ՝ մենք պետք է դառնանք անկեղծ և օբյեկտիվ՝ առավելություն չտալ երկրների մի խմբին, մյուսներին սխալ հանելով: Միայն անկեղծ մոտեցումը կարող է թարմացնել Եվրոպայի խորհուրդը, և ես հավատում եմ նոր Եվրոպային»,- ընդգծել է Ս.Սեիդովը:

Самед Сеидов: Пришло время подумать о будущем Совета Европы
«Пришло время подумать о будущем Совета Европы. Думаю, было бы логично назвать предстоящий саммит в Рейкьявике «чрезвычайным саммитом», поскольку мы видим очень глубокий кризис как в Совете Европы, так и в самой Европе. В чем кроются причины этого кризиса? Давайте будем честными, ведь именно из-за отсутствия искренности мы и переживаем кризис».
Как передает Азертадж, с таким заявлением выступил глава азербайджанской делегации в ПАСЕ Самед Сеидов в ходе обсуждения повестки четвертого саммита глав государств и правительств Совета Европы.
«Если бы много лет назад эта организация объективно и оперативно отреагировала на вторжения в Азербайджан, Грузию, Молдову и Украину, то сегодня не было бы войны. Но сейчас и сама Европа вовлечена в войну. Теперь мы ищем выход из кризиса. Что нам делать? Нам нужно все менять, поскольку нынешний подход привел организацию к кризису. Но вместо того, чтобы сохранять ценности и придерживаться их, мы видим лишь стремление сохранить саму организацию. Мы видим, что такие принципы как демократия, права человека, верховенство закона используются в качестве инструмента давления. Мы должны вернуться назад, к истинным ценностям. Но сначала мы должны стать искренними и объективными, не отдавать предпочтение одной группе стран, выставляя других неправыми. Только искренний подход может обновить Совет Европы, и я верю в новую Европу», - подчеркнул С.Сеидов.