Բլինքենը սևեռուն ուշադրություն է հատկացնում Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը Պետդեպի դիրքորոշումը
27 Հունվարի 2023 11:22
ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակի տեղակալ Վեդանտ Պատելը հերթական ճեպազրույցում պատասխանել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում Ռուսաստանի դերին վերաբերող լրագրողների հարցերին։
Ինչպես փոխանցում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Պետդեպարտամենտի պաշտոնական կայքին, Պատելին հարցրել են, թե ինչպես է արձագանքում այն փաստին, որ ՌԴ ԱԳ նախարարը քննադատել է Հայաստան ուղարկված եվրոպական առաքելությանը։
«ԱՄՆ-ը կողմնակից է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղ բանակցություններին։ Մենք ողջունում ենք գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրամիության ջանքերը՝ տարածաշրջանում վստահություն ձևավորելու և կողմերի միջև ուղիղ երկխոսության համար նպաստավոր միջավայր ապահովելու համար։ Մենք շարունակում ենք սերտորեն համագործակցել անմիջականորեն մեր բոլոր գործընկերների հետ, ինչպես նաև տարածաշրջանի գործընկերների հետ, երբ դա արդյունավետ է:
Ինչ վերաբերում է Ռուսաստանի դերին, ապա ԱՄՆ-ը չի մասնակցել 2020թ. նոյեմբերին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հրադադարի հաստատմանը Ռուսաստանի միջնորդությամբ, ինչը հանգեցրել է ռուս խաղաղապահների տեղակայմանը, ուստի ես պարզապես որևէ բան չունեմ առաջարկելու այս առիթով։ Բայց, իհարկե, ինչպես գիտեք, սա շատ կարևոր հարց է պետքարտուղարի համար, այն է, ինչին նա սևեռուն ուշադրություն է հատկացնում», - ասել է Պատելը։

Блинкен уделяет пристальное внимание урегулированию отношений между Баку и Ереваном Позиция Госдепа
На очередном брифинге заместитель официального представителя Госдепа США Ведант Патель ответил на вопросы журналистов касательно роли России в регионе Южного Кавказа.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на официальный сайт Госдепа, Пателя спросили о том, какова была его реакция на то, что министр иностранных дел России раскритиковал европейскую миссию, направляемую в Армению.
«Во-первых, США привержены мирным переговорам между Арменией и Азербайджаном. Мы приветствуем усилия партнеров, включая действия Европейского Союза, направленные на укрепление доверия в регионе и обеспечение благоприятных условий для прямого диалога между сторонами. Мы продолжаем тесно сотрудничать со всеми нашими партнерами напрямую, а также с партнерами в регионе, когда это эффективно.
Что касается роли России, то США не участвовали в подписании Трехстороннего заявления о прекращении огня между Арменией и Азербайджаном в ноябре 2020 года при посредничестве России, что привело к размещению российских миротворцев, поэтому я не могу предложить ничего нового по этому вопросу. Но, конечно, как вы знаете, это очень важно для госсекретаря. Это именно то, чему он уделяет пристальное внимание и в чём принимает активное участие», - сказал В. Патель.