30 Հունվարի 2023 10:55
Եվրոպական հարեւանության խորհրդի (ENC) գործադիր տնօրեն Սամուել Դովերի Վեստերբայը թվիթերյան իր էջում թվարկել է 5 պարզ փաստ, թե ինչու են ադրբեջանա-իրանական հարաբերությունները բնութագրվում այդքան բարձր լարվածությամբ, փոխանցում է Caliber.Az-ը։
«Փաստ առաջին. Իրանն ու Ադրբեջանը ունեն շատ տարբեր հասարակություններ: Իրանական ռեժիմը հանդիսանում է պահպանողական և հիմնվում է շիիզմի վրա, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը հանդիսանում է աշխարհիկ պետություն:
Փաստ երկրորդ. Ժամանակին Իրանը (և Ռուսաստանը) անկախությունից զրկել են ադրբեջանցիներին և Հարավային Կովկասի այլ ժողովուրդներին, իսկ այսօր Իրանի սահմաններում ապրում են բազմաթիվ ադրբեջանցիներ, որոնցից շատերը ունեն լեզվական և մշակութային ամուր կապեր Ադրբեջանի հետ և չեն ընդունում Թեհրանի կառավարման արմատական ոճը։
Փաստ երրորդ. Ադրբեջանը հանդիսանում է Միջին միջանցքի կենտրոնական օղակ, որը շրջանցում է Իրանի տարածքը և Արևելքն ու Արևմուտքը միացնում է առանց Թեհրանի մասնակցության։ Իրանը ավանդաբար փորձում է սաբոտաժի ենթարկել՝ Թուրքիայի ու Ադրբեջանի և այլ թուրքական երկրների միջև Թուրանի միություն ստեղծելու բոլոր փորձերը:
Փաստ չորրորդ. Ավանդաբար Իրանն աջակցում է Հայաստանին` այն մտավախության պատճառով, որ նա չի կարողանա՝ Ռուսաստանի ուղղությամբ դեպի Հյուսիս-Հարավ միջանցք մուտք ստանալ: Հոկտեմբերին սահմանին իրանական զորավարժությունները հանգեցրին նոյեմբերին ադրբեջանա-թուրքական պատասխան զորավարժություններին:
Փաստ հինգերորդ. 2016 թվականից Իսրայելը դարձել է Ադրբեջան զենքի և տեխնոլոգիաների առաջատար արտահանող, ինչպես նաև դիվանագիտական և պաշտպանական մակարդակով օգնում է ագրեսիվ հարևանների կողմից սեղմված Ադրբեջանին»,- գրել է եվրոպացի քաղաքագետը։

Почему ухудшились азербайджано-иранские отношения
Управляющий директор Совета европейского соседства (ENC) Самуэль Довери Вестербай на своей Twitter странице перечислил 5 простых фактов, почему азербайджано-иранские отношения характеризуются такой высокой напряженностью, передает Сaliber.Az.
«Первый факт: Иран и Азербайджан имеют очень разные общества. Иранский режим является консервативным и базируется на шиизме, в то время как Азербайджан является светским государством.
Второй факт: В свое время Иран (и Россия) порабощали азербайджанцев и другие народы Южного Кавказа, а сегодня в пределах Ирана проживают многочисленные азербайджанцы, многие из которых имеют сильные языковые и культурные связи с Азербайджаном и не принимают радикальный стиль управления Тегерана.
Третий факт: Азербайджан является центральным звеном Среднего коридора, который идет в обход территории Ирана и соединяет Восток и Запад без участия Тегерана. Иран традиционно пытается саботировать все попытки создания между Турцией и Азербайджана и другими тюркскими странами Туранского союза.
Четвертый факт: Традиционно Иран поддерживает Армению из-за опасений того, что он не сможет получить доступ к коридору Север-Юг в сторону России. Иранские военные учения на границе в октябре привели к ответным азербайджано-турецким военным учениям в ноябре.
Пятый факт: С 2016 года Израиль стал ведущим экспортером вооружений и технологий в Азербайджан, а также помогает на дипломатическом и оборонном уровне Азербайджану, который зажат агрессивными соседями», - написал европейский политик.