30 Հունվարի 2023 14:50
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին քննարկվել է՝ Ադրբեջանի Հանրապետության հակաականային գործակալության (ANAMA) խորհրդի նախագահ Վուգար Սուլեյմանովի և ԱՄՆ ՊետդեպարտամենտիԵվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով բյուրոյի կովկասյան հարցերի և տարածաշրջանային հակամարտությունների վարչության ղեկավար Մարկ Քեմերոնի հանդիպմանը։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել է օկուպացումից ազատագրված տարածքների ականներով աղտոտվածության մասշտաբների, վերականգնման և շինարարական աշխատանքներին ականային խնդրով ստեղծված խոչընդոտների մասին:
Մ.Քեմերոնը շահագրգռվածություն է հայտնել ազատագրված տարածքների ականազերծման հարցում երկարաժամկետ համագործակցության մեջ՝ նպաստելու նախկին հարկադիր վերաբնակների անվտանգ վերադարձին իրենց հողեր:
Իր հերթին, ANAMA-ի խորհրդի նախագահը նշել է, որ գործակալությունը ԱՄՆ տարբեր կառույցների հետ ավելի քան 20 տարվա արդյունավետ համագործակցության հետագա ընդլայնման հույս ունի։

Представитель Госдепартамента: США готовы к сотрудничеству с Азербайджаном в области разминирования
Как сообщает Report, об этом говорилось на встрече председателя правления Агентства по разминированию Азербайджанской Республики (ANAMA) Вугара Сулейманова с главой управления по делам Кавказа и региональным конфликтам Бюро по делам Европы и Евразии Госдепартамента США Марком Кэмероном.
В ходе встречи была представлена презентация о масштабах загрязнения освобожденных от оккупации территорий минами, о препятствиях, создаваемых минной проблемой восстановительно-строительным работам.
M.Кэмерон выразил заинтересованность в долгосрочном сотрудничестве по разминированию освобожденных территорий с целью содействия безопасному возвращению бывших вынужденных переселенцев на свои земли.
В свою очередь, председатель правления ANAMA отметил, что агентство надеется на дальнейшее расширение более чем 20-летнего эффективного сотрудничества с различными структурами США.