31 Հունվարի 2023 09:51
Թեհրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա տեղի ունեցած ահաբեկչական ակտի ողջ պատասխանատվությունը ընկնում է իրանական կողմի վրա:
Այս մասին Իսլամական համագործակցության կազմակերպության խորհրդարանական միության 17-րդ համաժողովի նիստում ասել է՝ Միլլի Մեջլիսի նախագահ Սահիբա Գաֆարովան։
Խոսելով հունվարի 27-ին Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա կատարված հարձակման մասին՝ Գաֆարովան խստորեն դատապարտել է հարձակումը՝ նշելով, որ այն միջազգային լուրջ արձագանք է առաջացրել։
Խոսնակը հիշեցրել է, որ իրանական կողմը պետք է կատարեր դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի կոնվենցիայից բխող իր պարտավորությունները՝ կապված դեսպանատների և նրանց աշխատակիցների անվտանգության հետ։
«Մենք պահանջում ենք, որ այս ահաբեկչական ակտի մեղավորներն ու պատվիրատուները հնարավորինս արագ բացահայտվեն և պատժվեն ամենաանաչառ ձևով»,- ասել է Գաֆարովան։

ПОЛИТИКА  30 Января 2023 - 21:25
Вся ответственность за террористический акт против посольства Азербайджана в Тегеране лежит на иранской стороне.
Как сообщает Report, об этом заявила спикер Милли Меджлиса Сахиба Гафарова, выступая на сессии 17-й конференции Парламентского союза Организации Исламского Сотрудничества.
Говоря о совершенном 27 января нападении на посольство Азербайджана в Иране, Гафарова решительно осудила этот теракт, отметив, что он повлек серьезную международную реакцию.
Спикер напомнила, что иранская сторона должна была выполнить свои обязательства, вытекающие из Венской конвенции о дипломатических отношениях, относительно обеспечения безопасности посольств и их сотрудников.
«Мы требуем, чтобы исполнители и заказчики этого теракта были выявлены как можно скорее и наказаны самым беспристрастным образом», - сказала Гафарова.