31 Հունվարի 2023 13:40
Բրյուսելում տեղակայված «International Crisis Group» հետազոտական կազմակերպությունը հունվարի 30-ին հրապարակված զեկույցում նշել է՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև նոր պատերազմի սպառնալիքի աճը։ Դրանում հիշատակվում է նաև Եվրամիության կողմից Հայաստան ուղարկվող առաքելությունը, որը, հեղինակների զեկույցի համաձայն՝ առանց Բաքվի հետ համագործակցության դժվար թե որևէ արդյունքի հասնի։ Ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում՝ «International Crisis Group»-ի զեկույցից ամենահետաքրքիր դրվագները։
«2020 թվականի պատերազմից հետո Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունները զարգացել են երկու տարբեր ուղղություններով։ Մի կողմից, Բաքուն ձգտում էր օգտագործել ռազմի դաշտում ձեռք բերած առավելությունը՝ պնդելով բարենպաստ պայմաններով համապարփակ կարգավորման շուրջ բանակցությունների վրա։ Մյուս կողմից, հատկապես 2022 թվականի ընթացքում, կողմերի միջև տեղի են ունեցել զինված բախումներ, որոնց շնորհիվ Բաքուն բարելավել է իր դիրքերը Հայաստանի հետ ընդհանուր սահմանի երկայնքով։ Տարեվերջին դեպի խաղաղության ճանապարհը կանգ առավ, իսկ ռազմական գործողությունների վերսկսման հեռանկարը չափազանց իրական տեսք ունեն։
2023 թվականի հունվարին ԵՄ-ն հայտարարեց հայ-ադրբեջանական սահմանը հսկողության տակ վերցնելու նոր առաքելության մասին։ Անցյալ տարվա սեպտեմբերին այնտեղ բռնկվեցին մարտական գործողություններ, թեև բարձր մակարդակի դիվանագիտության օգնությամբ հաջողվեց կանխել այն լայնամասշտաբ պատերազմի վերաճելուն։ Բայց քանի որ խաղաղ բանակցությունները մտել են փակուղու մեջ, իսկ Բաքուն ռազմական առումով ավելի ուժեղ դիրք է գրավում, բախումների վերսկսման վտանգը մնում է բարձր:
Այսօր, Ղարաբաղի համար երկրորդ պատերազմից ավելի քան երկու տարի անց, Հայաստանն ու Ադրբեջանը մոտեցել են նրան, որպսզի սկսել երրորդը։ 2022 թվականի ընթացքում տեղի ունեցան երեք խոշոր ռազմական գործողություններ, որոնցից վերջինը՝ սեպտեմբերին, որոնք ցույց են տվել իրավիճակի անկայունությունը։ Քանի որ Ադրբեջանը ռազմական մեծ առավելություն ունի, իսկ Ռուսաստանը շեղված է Ուկրաինայում պատերազմով, քիչ բան կարող է կանխել Բաքվին իր առավելությունը օգտագործելու համար, եթե նա կորցնի համբերությունը բանակցություններում: Երեւանը պահանջում է հատուկ իրավունքներ եւ անվտանգություն Ղարաբաղի բնակիչների համար, իսկ Բաքուն պնդում է, որ նրանց կարգավիճակը հանդիսանում է երկկողմ քննարկումների համար ոչ տեղին ներքին հարց:
Սեպտեմբերյան մարտական գործողությունների կրկնվելու ռիսկը զգալի է։ Էներգետիկ պաշարներով հարուստ Բաքուն շարունակում է ավելացնել իր ռազմական հզորությունը և վստահությունը: Հայաստանը նույնպես 2020 թվականի հակամարտությունից հետո ամբողջ ուժերով ձգտում է համալրել իր զինապաշարները, բայց Երևան զգալի քանակությամբ սպառազինություն չունի, իսկ նրա ավանդական մատակարար Մոսկվան զենք է ուղարկում Ուկրաինայում սեփական պատերազմի համար: Բացի այդ, 2022 թվականի մարտերում Մոսկվան հստակ հասկացրել է, որ չի ցանկանում վանել Բաքվին կամ նրա դաշնակից Անկարային:
Ադրբեջանը շահում է ոչ միայն ռազմական հզորության աճող տարբերությունից, այլև այն հարմար դիրքից, որը զբաղեցնում է նրա բանակը Հայաստանի հետ սահմանին։ Ներկա ժամանակ Հայաստանի ամենախոցելի տարածքն է հանդիսանում հարավային առողջարանային Ջերմուկ քաղաքը (Իսթիսու - խմբ.): Սեպտեմբերյան բախումներից հետո ադրբեջանական զորքերը տեղակայվել են մերձակա մի քանի լեռներում, նրանք վերահսկում են քաղաքից 7 կմ դեպի հարավ լեռներում գտնվող դիրքերը։ Կիրճի մոտ, որով անցնում է Նախչըվան տանող ճանապարհը։ Տարածքին ծանոթ, ինչպես տեղացի, այնպես էլ օտարերկրյա ռազմական փորձագետները հայտնել են, որ ադրբեջանական զորքերին ամենայն հավանականությամբ, կպահանջվի ընդամենը երկու օր, որպեսզի անցնի կիրճի միջով: Այդ ժամանակ նրանք կարող էին փաստացի կտրել Հայաստանի հարավային շրջանը։ Բաքուն այժմ վերահսկում է նաև Գեղարքունիքի մարզի (Ղարաքիլսե - Խմբ.) ուղղությամբ մի քանի սահմանային բարձունքները։ Այս նոր դիրքերը ակնհայտորեն առավելություն կտան Ադրբեջանին, եթե ռազմական գործողությունները վերսկսվեն։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նոր պատերազմը կհանգեցնի մարդկային հսկայական կորուստների, կխաթարի տարածաշրջանային լարվածությունը նվազեցնելու՝ ԵՄ-ի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների նպատակը և էլ ավելի մեծ անկայունություն կսերմանի առանց այն էլ անկայուն Եվրասիայում:
Ի՞նչ պետք է արվի։ Բրյուսելը պետք է ստանա՝ ԵՄ-ի նոր առաքելության աշխատանքի համար Բաքվի աջակցությունը։ ԵՄ-ի որոշ անդամ պետություններ, կարծես թե, զգուշանում են առանց Ադրբեջանի համաձայնության առաքելություն ուղարկել: Ինչպես արտահայտվել է մի դիվանագետ. «Եթե մենք առաքելություն ուղարկենք միայն հայկական կողմին՝ առանց Բաքվի համաձայնության, դա կարող է ստեղծել սխալ տպավորություն ... Բաքուն կարող է դա ընկալել որպես «ԵՄ-ն դեմ է նրան»,- մասնավորապես ասվում է բրյուսելյան կազմակերպության զեկույցում։

31 Января 2023 10:21
Базирующаяся в Брюсселе исследовательская организация International Crisis Group в отчете, опубликованном 30 января, отметила все возрастающую угрозу новой войны между Азербайджаном и Арменией. В нем также упоминается направляемая Евросоюзом в Армению миссия, которая, согласно авторам доклада, вряд ли сможет добиться каких-либо результатов без сотрудничества с Баку. Предлагаем вниманию читателей наиболее интересные выкладки из отчета International Crisis Group.
«После войны 2020 года отношения между Азербайджаном и Арменией развивались по двум разным направлениям. С одной стороны, Баку стремился использовать преимущество, полученное на поле боя, настаивая на переговорах для всеобъемлющего урегулирования на выгодных условиях. С другой стороны, особенно в течение 2022 года, между сторонами происходили вооруженные столкновения, благодаря которым Баку улучшил свои позиции вдоль общей с Арменией границы. К концу года путь к миру застопорился, а перспектива возобновления боевых действий казалась слишком реальной.
В январе 2023 года ЕС объявил о новой миссии по наблюдению за армяно-азербайджанской границей. В сентябре прошлого года там вспыхнули боевые действия, хотя с помощью дипломатии высокого уровня удалось предотвратить их перерастание в полномасштабную войну. Но поскольку мирные переговоры зашли в тупик, а Баку в военном отношении занимает более сильную позицию, риск возобновления столкновений остается высоким.
Сегодня, спустя более чем два года после второй войны из-за Карабаха, Армения и Азербайджан приблизились к тому, чтобы начать третью. В течение 2022 года произошли три крупных боевых действия — последний из которых в сентябре, которые продемонстрировали неустойчивость ситуации. Поскольку Азербайджан обладает большим военным преимуществом, а Россия отвлечена войной в Украине, мало что может удержать Баку воспользоваться своим преимуществом, если он потеряет терпение на переговорах. Ереван требует особых прав и безопасности для жителей Карабаха, а Баку настаивает на том, что их статус является внутренним вопросом, неуместным для двусторонних дискуссий.
Риск повторения сентябрьских боевых действий значителен. Богатый энергетическими ресурсами Баку продолжает наращивать военную мощь и уверенность. Армения также изо всех сил пыталась пополнить свои оружейные склады после конфликта 2020 года, но Еревану не хватает вооружений, а Москва — его традиционный поставщик — направляет оружие на собственную войну в Украине. К тому же, в боевых действиях 2022 года Москва ясно дала понять, что не хочет отталкивать Баку или его союзницу Анкару.
Азербайджан выигрывает не только от растущей разницы в военной мощи, но и от удобной позиции, которую занимает его армия на границе с Арменией. В настоящее время наиболее уязвимой территорией Армении является южный курортный город Джермук (Истису – ред.). После сентябрьских столкновений азербайджанские войска расположились на нескольких близлежащих горах, они контролируют позиции в горах в 7 км к югу от города. Рядом ущелье, через которое проходит дорога в Нахчыван. Как местные, так и иностранные военные эксперты, знакомые с районом, сообщили, что азербайджанским войскам, вероятно, потребуется всего два дня, чтобы пройти через ущелье. Тогда они могли бы фактически отрезать южную область Армении. Баку также сейчас контролирует несколько высот приграничья в направлении Гегаркуникской области (Гаракилсе – Ред.). Эти новые позиции явно дадут Азербайджану преимущество, если боевые действия возобновятся.
Новая война между Арменией и Азербайджаном повлечет за собой огромные человеческие жертвы, подорвет цель ЕС, России и США по снижению региональной напряженности и посеет еще большую нестабильность в и без того нестабильной Евразии.
Что должно быть сделано? Брюсселю следует заручиться поддержкой Баку для работы новой миссии ЕС. Некоторые государства-члены ЕС, похоже, опасаются направлять миссию без согласия Азербайджана. Как выразился один дипломат: «Если мы направим миссию только на армянскую сторону без согласия Баку, это может создать неправильное впечатление. … Баку может воспринять это как «ЕС против этого», - говорится, в частности, в отчете брюссельской организации.