03 Փետրվարի 2023 14:29
«2022 թվականին մենք բախվում ենք էներգետիկ աննախադեպ մարտահրավերների՝ գազի պակաս կամ մատչելի աղբյուրների բացակայություն, գների անկայունություն, շուկայի տուրբուլենտություն։ Այս մարտահրավերները պահանջում էին համապարփակ քաղաքականություն և կանոնակարգումներ»:
Այս մասին հայտարարել է Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Յոհանիսը` ելույթ ունենալով Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի 9-րդ և Կանաչ էներգետիկայի հարցով խորհրդատվական խորհրդի 1-ին նախարարական հանդիպմանը, հաղորդում է Ազերթաջը:
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից եվրոպական շուկա կասպյան գազի մատակարարման երաշխիքները՝ լարված պահին շուկաների համար ապահովել են խիստ անհրաժեշտ կայունություն և կանխատեսելիություն»,- հայտարարել է Կլաուս Յոհանիսը։

Клаус Йоханнис: Гарантии президента Азербайджана обеспечили стабильность на европейском рынке
«В 2022 году мы столкнулись с беспрецедентными энергетическими вызовами: нехваткой газа или отсутствием доступных источников, волатильностью цен, турбулентностью рынка. Эти проблемы потребовали комплексной политики и регулирующих правил».
Как передает Азертадж, об этом заявил президент Румынии Клаус Йоханнис, выступая на 9-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору и 1-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по зеленой энергии.
«Гарантии, данные президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым о поставках каспийского газа на европейский рынок, обеспечили столь необходимую в напряженный для рынков момент стабильность и прогнозируемость», - заявил Клаус Йоханнис.