«Հայաստանը խաղաղ բանակցություններին վերադառնալու փոխարեն արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծում» ԱՀ ԱԳՆ հայտարարությունը
08 Փետրվարի 2023 11:25
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն մեկնաբանել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի օրեր առաջ Գերմանիայում արած հայտարարությունը, թե Ադրբեջանը խոչընդոտում է բանակցային գործընթացը՝ չնայած, որ Հայաստանը հավատարիմ է խաղաղ գործընթացին և ուսումնասիրել է խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ Ադրբեջանի ներկայացրած առաջարկները։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությանը, առաջարկները, որոնց մասին խոսել է Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը, Ադրբեջանը ներկայացրել է ոչ թե մի քանի օր առաջ, այլ 15 օր։
«Միաժամանակ, ինչպես երևում է Հայաստանի արտգործնախարարի այս հայտարարությունից, հայկական կողմը իրեն թույլ է տալիս շահարկել խաղաղ համաձայնագրի բանակցային գործընթացը և ձգտում է մոլորության մեջ գցել միջազգային հանրությանը` փորձելով ներկայանալ որպես կառուցողական կողմ։
Ինչպես հայտնի է, հենց հայկական կողմն է խախտել խաղաղ համաձայնագրի շուրջ բանակցային գործընթացի համաձայնեցված ընթացքը և բանակցություններից հրաժարվել է անցյալ տարվա դեկտեմբերին: Հիմա խաղաղ բանակցություններին վերադառնալու փոխարեն արհեստական խոչընդոտներ է ստեղծում այս գործընթացի համար։
Ի տարբերություն Հայաստանի՝ Ադրբեջանը հանդես է գալիս կարճ ժամանակում խաղաղ համաձայնագրի տեքստի շուրջ բանակցությունների անցկացման օգտին և միշտ պատրաստ է դրան»,- նշել է Այխան Հաջիզադեն։

«Армения, вместо того чтобы вернуться к мирным переговорам, создает искусственные препятствия» Заявление МИД АР
08 Февраля 2023 09:26
Руководитель пресс-службы Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде прокомментировал озвученное несколько дней назад заявление находящегося с визитом в Германии главы армянского МИД Арарата Мирзояна, о том, что Азербайджан препятствует переговорному процессу, несмотря на это, Армения привержена мирному процессу и рассмотрела представленные Азербайджаном предложения по мирному соглашению.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на пресс-службу МИД Азербайджана, предложения, о которых говорил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, были представлены Азербайджаном не пару, а 15 дней назад.
«В то же время, как видно из этого заявления министра иностранных дел Армении, армянская сторона допускает манипулирование переговорным процессом по мирному соглашению и стремится ввести в заблуждение международное сообщество, выдавая себя за конструктивную сторону.
Как известно, именно армянская сторона нарушила согласованный ход переговорного процесса по мирному соглашению и отказалась от переговоров в декабре прошлого года. Теперь, вместо того, чтобы вернуться к мирным переговорам, она создает искусственные препятствия для этого процесса.
В отличие от Армении, Азербайджан выступает за проведение переговоров по тексту мирного соглашения в короткие сроки и всегда готов к этому»,- отметил А.Гаджизаде.