08 Փետրվարի 2023 16:29
Թուրքիայի Քահրամանմարաշում և հարակից շրջաններում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի հետևանքով տուժած՝ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիներին անհրաժեշտ օգնություն է ցուցաբերվում:
ԱԳՆ-ից Caliber.Az-ին հայտնել են, որ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության՝ Թուրքիայում Ադրբեջանի դեսպանատանը և գլխավոր հյուպատոսությունում ստեղծած օպերատիվ շտաբը՝ մշակում է թեժ գծով ստացված հարյուրավոր զանգեր։
Ստացված տվյալների հիման վրա կազմվում են Ադրբեջանի տուժած քաղաքացիների ցուցակները։ Այս առումով համագործակցություն է հաստատվել՝ Թուրքիայի ներքին գործերի նախարարության, առողջապահության նախարարության, կրթության նախարարության, բարձրագույն կրթության խորհրդի և այլ պետական հաստատությունների հետ։
«Միևնույն ժամանակ շարունակվում է մեր քաղաքացիների տարհանման գործընթացը։ Անխափան տարհանման գործընթացն ապահովելու նպատակով երկրաշարժի գոտի են ուղարկվել՝ դեսպանատան և դեսպանատանը կից ռազմական կցորդի գրասենյակի մի խումբ աշխատակիցներ։ Փետրվարի 7-ին երկրաշարժից տուժած 12 շրջաններից 5 ավտոբուսներով Վրաստանի տարածքով ցամաքային ճանապարհով Ադրբեջան է ուղարկվել Ադրբեջանի 205 քաղաքացի և նրանց ընտանիքների անդամներ։ Այսօր նախատեսվում է ավելի մեծ թվով մեր քաղաքացիների տարհանել։
Մինչ օրս տեղեկություն է ստացվել ԱՀ մեկ քաղաքացու՝ 1980 թվականին ծնված, Բաքու քաղաքի բնակիչ Բունյաթովա Նաիլյա Այդըն գըզիի մահվան մասին։ Ներկայումս ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ՝ նրա դին Ադրբեջան հասցնելու համար: Թող Ալլահը ողորմի նրան»,-ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

МИД: Вчера 205 граждан Азербайджана и членов их семей были эвакуированы из Турции
Гражданам Азербайджанской Республики, пострадавшим в результате разрушительного землетрясения в Кахраманмараше и прилегающих областях Турции, оказывается вся необходимая помощь.
Как сообщили Caliber.Az в МИД, оперативный штаб, созданный в Министерстве иностранных дел Азербайджана, в посольстве и генеральных консульствах Азербайджана в Турции, обрабатывает сотни обращений, поступающих на горячую линию.
На основании поступивших данных составляются списки пострадавших граждан Азербайджана. В связи с этим налажено сотрудничество с Министерством внутренних дел, Министерством здравоохранения, Министерством образования, Советом высшего образования и другими государственными учреждениями Турции.
«В то же время, продолжается процесс эвакуации наших граждан. В целях обеспечения бесперебойного процесса эвакуации в зону землетрясения командирована группа сотрудников посольства и аппарата военного атташе при посольстве. 7 февраля 205 граждан Азербайджана и членов их семей были отправлены сухопутным путем через Грузию в Азербайджан на 5-ти автобусах из 12-ти пострадавших от землетрясения областей. Сегодня планируется эвакуация еще большего числа наших граждан.
На сегодняшний день получена информация о смерти одной гражданки Азербайджанской Республики – жительницы города Баку Буньятовой Наили Айдын гызы 1980 года рождения. В настоящее время принимаются необходимые меры для доставки ее тела в Азербайджан. Allah rəhmət eləsin!»,- говорится в заявлении МИД.