Հայաստանը նախնական հայտեր է ստացել ադրբեջանցի վեց մարզիկներից՝ Երևանում կայանալիք ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությանը մասնակցելու համար։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական լրատվամիջոցներին հղումով, այս մասին հայտնել է՝ Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Կարեն Գիլոյանը։
Նա նշել է, որ մասնակցության հայտերի ընդունումն արդեն փակված է, մասնակիցների վերջնական ցուցակը կներկայացվի ավելի ուշ։
Հայաստանի վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանն իր հերթին ընդգծել է, որ մասնակիցների նախնական ցուցակում են 42 երկրների 536 մարզիկներ։
«Այսպիսի խոշոր իրադարձության համար հայտ ներկայացնելիս երկիրը երաշխավորում է մարզիկների անվճար մասնակցությունը և նրանց անվտանգությունը։ Մենք պատրաստ ենք ընդունել բոլոր մարզիկներին, ովքեր կմասնակցեն Երևանում կայանալիք ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությանը»,- ասել է նա։

Замминистра Гилоян: В Ереван на чемпионат мира приедут азербайджанские спортмены
Армения получила от шести азербайджанских спортсменов предварительные заявки на участие в чемпионате Европы по тяжелой атлетике, который пройдет в Ереване.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом сообщил замминистра образования, науки, культуры и спорта Армении Карен Гилоян.
Он отметил, что прием заявок на участие уже закрыт, окончательный список участников будет представлен позже.
В свою очередь, руководитель аппарата премьер-министра Армении Араик Арутюнян подчеркнул, что в предварительном списке участников числятся 536 спортсменов из 42 стран.
«При представлении заявки на любое подобное крупное мероприятие страна гарантирует свободное участие спортсменов и их безопасность. Мы готовы принять всех спортсменов, которые будут участвовать в проводимом в Ереване чемпионате Европы по тяжелой атлетике», - заявил он.
С 15 по 23 апреля в Ереване пройдет чемпионат Европы по тяжелой атлетике 2023 года. Первенство станет рейтинговым для Игр-2024 в следующих категориях: мужчины - 61 кг, 73 кг, 89 кг, 102 кг и +102 кг, женщины - 49 кг, 59 кг, 71 кг, 81 кг и +81 кг