Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կոչ է արել Ֆրանսիայի կառավարությանը հարգել երկրում սահմանադրական իրավունքները
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Այխան Հաջիզադեն՝ ի պատասխան Ֆրանսիայում տեղի ունեցող բողոքի ցույցերի մասին տեղական մամուլի հարցին։
«Մենք դատապարտում ենք ուժի չափից ավելի և անհամաչափ կիրառումը իրավապահ մարմինների կողմից Ֆրանսիայում բողոքի ցույցերի դեմ՝ կապված նախագահ Մակրոնի որոշման հետ, իսկ որոշ դեպքերում՝ ցուցարարների նկատմամբ անմարդկային պահվածքը։
Մենք կոչ ենք անում Ֆրանսիայի կառավարությանը հարգել երկրի սահմանադրական իրավունքները, ինչպիսիք են կարծիքի և հավաքների ազատությունը, ինչպես նաև խաղաղ ցույցերի իրավունքը:
Մենք կարծում ենք, որ Եվրախորհուրդը և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունները պետք է հետաքննեն Ֆրանսիայում չափից դուրս բռնության դեպքերը և պահանջեն համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել այս երկրի պարտավորությունների շրջանակում»,- ասել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

МИД Азербайджана призвал правительство Франции уважать конституционные права в стране
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявил пресс-секретарь МИД Айхан Гаджизаде в ответ на вопрос местной прессы о протестах во Франции.
«Мы осуждаем чрезмерное и непропорциональное применение силы сотрудниками правоохранительных органов против протестов во Франции в связи с решением президента Макрона, а в некоторых случаях и бесчеловечное поведение по отношению к протестующим.
Призываем французское правительство уважать конституционные права в стране, такие как свобода мнений и свобода собраний, а также право на мирный протест.
Считаем, что Совет Европы и международные правозащитные организации должны расследовать случаи чрезмерного насилия во Франции и потребовать принятия соответствующих мер в рамках обязательств этой страны», - отметил представитель МИД.