Ալլահշուքյուր Փաշազադեն հանդիպել է Թուրքիայի Ջաֆարիտ համայնքի ղեկավարի հետ
Կովկասի մահմեդականների վարչության (ԿՄՎ) նախագահ շեյխ ուլ-իսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն իֆթարի ժամանակ հանդիպել է՝ Թուրքիայի Ջաֆարիտ համայնքի ղեկավար Սալահեդդին Օզգյունդուզի և համայնքի մի շարք այլ անդամների հետ։
Այս մասին Сaliber.Az-ին հայտնել են ԿՄՎ-ից։
ԿՄՎ-ի նախագահը երախտագիտություն է հայտնել համայնքի ներկայացուցիչներին՝ Ադրբեջանի նկատմամբ եղբայրական վերաբերմունքի, մասնավորապես՝ 44-օրյա Հայրենական պատերազմի ժմանակ ցուցաբերած բարոյական աջակցության համար։
Շեյխ ուլ-Իսլամը հետաքրքրվել է Թուրքիայի Ջաֆարիտ համայնքի գործունեության մասին, ինչպես նաև պատմել է՝ հայկական վանդալիզմի և հայերի կողմից Ադրբեջանի մշակութային և պատմական ժառանգությանը պատճառած վնասի, օկուպացիայից ազատագրված հողերի վերականգնման և վերակառուցման ուղղությամբ տարվող աշխատանքների, մասնավորապես, ականազերծման աշխատանքների մասին։
Բացի այդ, ԿՄՎ-ի նախագահը Թուրքիայի Ջաֆարիտ համայնքի ղեկավարին տեղեկացրել է՝ Լաչինի ճանապարհի հետ կապված իրողությունների մասին։

Аллахшукюр Пашазаде встретился с лидером джафаритской общины Турции
Председатель Управления мусульман Кавказа (УМК) шейх уль-ислам Аллахшукюр Пашазаде за ифтаром встретился с лидером джафаритской общины Турции Салахеддином Озгюндюзом и рядом других членов общины.
Об этом Report сообщили в УМК.
Председатель УМК выразил представителям общины благодарность за братское отношение к Азербайджану, в частности, за моральную поддержку, оказанную в период 44-дневной Отечественной войны.
Шейх уль-ислам поинтересовался деятельностью джафаритской общины Турции, а также подробно рассказал об армянском вандализме и уроне, нанесенном армянами культурно-историческому наследию Азербайджана на освобожденных от оккупации землях, проводимых восстановительно-реконструкционных работах, в частности, о работах по разминированию.
Кроме того, председатель УМК проинформировал лидера джафаритской общины Турции о реалиях в связи с Лачинской дорогой.
На встрече были обсуждены перспективы дальнейшего сотрудничества, в том числе визит делегации джафаритской общины в Азербайджан.