Ադրբեջանի ՊԱԾ-ը տեղեկություն է տարածել՝ Ֆազիլ Մուստաֆայի դեմ իրականացված ահաբեկչական ակտի մասին
2023 թվականի մարտի 28-ին, ժամը 21:51-ին, Ադրբեջանի Հանրապետության Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Մուստաֆա Ֆազիլ Գազանֆար օղլուի՝ Բաքու քաղաքի, Սաբունչիի շրջանի, Զաբրաթ-1 ավանի, Բաբեքի փողոցի, 2 Զ»-ում գտնվող տան դիմաց ահաբեկչություն է կատարվել՝ «Կալաշնիկով» ինքնաձիգի կիրառմամբ։
Ինչպես տեղեկացնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտնել է Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայությունը։
«Ահաբեկչության արդյունքում Ֆազիլ Մուստաֆան հրազենային վնասվածքներ է ստացել աջ ուսի և աջ ազդրի ստորին երրորդականի շրջանում։ Նա ստանում է անհրաժեշտ բուժօգնություն, վիճակը գնահատվում է կայուն։ Կյանքին վտանգ չի սպառնում.
Այս առնչությամբ ԱՀ Պետական անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ԱՀ ՔՕ 277 (պետական կամ հասարակական գործչի նկատմամբ մահափորձ՝ նրա ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությունը դադարեցնելու կամ այդ գործունեության համար հաշվեհարդար տեսնելու նպատակով) և 228.2.1 (Ապօրինի կերպով հրազեն, դրա բաղկացուցիչ մասեր, ռազմամթերք ձեռք բերելը, պահելը, փոխադրելը և կրելը մի խումբ անձանց կողմից, որոնք նախկինում կնքել են համաձայնություն) հոդվածներով:
Իրականացվում է անհետաձգելի օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների համալիր՝ ուղղված ահաբեկչություն կատարած անձին և հանցագործության կատարմանը առնչվող այլ անձանց հայտնաբերելու և պատասխանատվության ենթարկելուն։

СГБ Азербайджана распространила информацию о теракте против Фазиля Мустафы
28 марта 2023 года в 21:51 перед домом депутата Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Мустафы Фазиля Газанфар оглу по адресу: город Баку, Сабунчинский район, поселок Забрат-1, улица Бабека, Дом 2 «Z» был совершен террористический акт с применением автоматического оружия системы «Калашникова».
Как передает Report, об этом сообщает Служба государственной безопасности Азербайджана.
«В результате теракта Фазиль Мустафа получил огнестрельные ранения в правое плечо и нижнюю треть правого бедра. Ему оказывается необходимое медицинское обслуживание, состояние оценивается как стабильное. Опасности для жизни нет.
В связи с этим в Главном следственном управлении Службы государственной безопасности Азербайджанской Республики было возбуждено уголовное дело по ст. 277 (покушение на жизнь государственного деятеля или общественного деятеля с целью прекращения его служебной или политической деятельности либо мести за эту деятельность) и ст. 228.2.1 (незаконное приобретение, хранение, перевозка и ношение огнестрельного оружия, его комплектующих частей, боеприпасов группой лиц, ранее вступивших в сговор) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.
Осуществляется комплекс неотложных оперативно-следственных мероприятий, направленных на выявление и привлечение к уголовной ответственности лица, совершившего террористический акт, и иных лиц, имеющих отношение к совершению преступления.