Ջեյհուն Բայրամովը իսրայելցի գործընկերոջը տեղեկացրել է հայկական սադրանքների մասին ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Մարտի 29-ին Իսրայել կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է այդ երկրի արտգործնախարար Էլի Քոհենի հետ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ում, հանդիպմանը գոհունակություն է արտահայտվել երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերում Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև համագործակցության կապակցությամբ, քննարկվել են քաղաքական, տնտեսական, առևտրային, էներգետիկ, կրթական, բարձր տեխնոլոգիաների, ռազմատեխնիկական և հումանիտար ոլորտներում կապերի զարգացման վերաբերյալ հարցեր:
Նշելով, որ Ադրբեջանի և Իսրայելի միջև կապերը հիմնված են պատմական բարեկամության և համագործակցության վրա՝ նախարար Ջեյհուն Բայրամովն ընդգծել է, որ ինտենսիվ փոխայցելությունները դրական են ազդում հարաբերությունների հետագա զարգացման վրա։ Նրա խոսքով, երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև այս տարվա հունվարին Բաքվում կայացած ռազմավարական երկխոսությանը զուգահեռ՝ ամուր բարեկամության և գործընկերության ցուցիչ է նաև Եվրասիական երկրներում Իսրայելի դեսպանների պաշտոնական հանդիպումը Բաքվում՝ Իսրայելի ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի բարձրաստիճան աշխատակիցների մասնակցությամբ: Ընդգծվել է, որ Իսրայելում Ադրբեջանի դեսպանատան բացումը կնպաստի ռազմավարական դաշնակցային կապերի ամրապնդմանը։
Հանդիպմանը Ջեյհուն Բայրամովն իր գործընկերոջը տեղեկացրել է տարածաշրջանում հետհակամարտային շրջանում խաղաղության, անվտանգության և համագործակցության հաստատմանն ուղղված Ադրբեջանի նախաձեռնությունների մասին։ Նա նշել է, որ, չնայած այս ջանքերին՝ Հայաստանը մշտապես սադրանքների է դիմում և վնասում գործընթացին։ Նախարարն իր զրուցակցին տեղեկացրել է նաև օկուպացիայից ազատագրված տարածքների ականազերծման, լայնածավալ վերականգնողական և շինարարական աշխատանքների ընթացքի մասին՝ գոհունակությամբ նշելով իսրայելական ընկերությունների մասնակցությունն այդ գործընթացին։

Джейхун Байрамов проинформировал израильского коллегу об армянских провокациях
29 марта в рамках официального визита в Израиль министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретился с министром иностранных дел этой страны Эли Коэном.
Как сообщили Caliber.Az в МИД, на встрече было выражено удовлетворение сотрудничеством между Азербайджаном и Израилем в двустороннем и многостороннем форматах, обсуждены вопросы развития связей в политической, экономической, торговой, энергетической, образовательной, высокотехнологичной, военно-технической и гуманитарной сферах.
Отметив, что связи между Азербайджаном и Израилем основаны на исторической дружбе и сотрудничестве, министр Джейхун Байрамов подчеркнул, что интенсивные взаимные визиты положительно влияют на дальнейшее развитие отношений. По его словам, наряду со стратегическим диалогом между МИД двух стран, состоявшимся в январе этого года в Баку, показателем крепкой дружбы и партнерства является также проведенное в Баку служебное совещание послов Израиля в странах Евразии с участием высокопоставленных сотрудников центрального аппарата МИД Израиля. Было подчеркнуто, что открытие посольства Азербайджана в Израиле будет способствовать укреплению стратегических союзнических связей.
На встрече Джейхун Байрамов проинформировал коллегу об инициативах Азербайджана по установлению мира, безопасности и сотрудничества в постконфликтный период в регионе. Он отметил, что, несмотря на эти усилия, Армения постоянно совершает провокации и наносит ущерб процессу. Министр проинформировал также о ходе разминирования освобожденных от оккупации территорий, масштабных восстановительных и строительных работах, с удовлетворением отметил участие израильских компаний в этом процессе.
Эли Коэн отметил, что его страна заинтересована во всестороннем сотрудничестве с Азербайджаном.
Стороны выразили готовность к дальнейшему активному развитию политического диалога на различных уровнях по всему спектру двусторонних отношений, а также обсудили международные и региональные вопросы.