Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը՝ Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելության ղեկավարին մեղադրել է զրպարտության մեջ
Արեւմտյան Ադրբեջանի համայնքը պատասխանել է՝ Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերի հայտարարությանը։
Այս մասին Caliber.Az-ին հայտնել են Համայնքի մամուլի ծառայությունից։
Հայտարարության մեջ ասվում է.
«Հայաստանում Եվրոպական Միության առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը օրերս հանդես գալով հայտարարությամբ, հայտարարել է՝ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա «հարձակումը» կանխելու մասին։ Մ. Ռիտերը դրանով իսկ փորձել է որպես զոհ ներկայացնել Հայաստանին, որը պատմության ընթացքում հայտնի է Ադրբեջանի դեմ իր ռազմական ագրեսիայով, օկուպացիայով, էթնիկ զտումներով, մարդկության դեմ հանցագործություններով, և որը ներկա ժամանակ շարունակում է իր գործողությունները Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ։ Իսկ Ադրբեջանը, որը, ըստ էության, տուժել է Հայաստանի այս հանցագործություններից, ներկայացվել է բացասական կերպով։
Ցանկանում ենք Մ.Ռիտերին հիշեցնել, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության նպատակով ԵՄ-ի կողմից ուղարկված առաքելության վրա դրված է մեծ և կոնկրետ պատասխանատվություն՝ Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների նկատմամբ։ Սահմանամերձ գոտում գտնվող գրեթե բոլոր բնակավայրերը, որտեղ ծավալվել է առաքելությունը՝ հանդիսանում են էթնիկ զտումների ենթարկված ադրբեջանցիների բնակության վայրեր։ Մենք վստահ ենք, որ առաքելության անդամներն ամեն օր այդ գյուղերում տեսնում են ավերված ադրբեջանական գերեզմաններ և մշակութային ժառանգություն։
Ափսոսանք է առաջացնում, որ առաքելության ղեկավարը, մանդատի համաձայն՝ մարդու իրավունքների ակնհայտ խախտումների փաստերը բացահայտելու փոխարեն, զրպարտիչ և սադրիչ բնույթի հայտարարություններ է անում։
Մենք առաքելությանը կոչ ենք անում զբաղվել իր գործով և, ինչպես նշել ենք Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին ուղղված նամակում, անել հետևյալը.
-Նպաստել արտաքսված ադրբեջանցիների անվտանգ վերադարձին, ովքեր կվերադառնան Հայաստան;
-Հայաստանից բռնի տեղահանված ադրբեջանցիների վրա հակամարտության ազդեցության մասին տեղեկություններ հավաքել, այդ թվում նաև՝ ադրբեջանցիների ունեցվածքի և մշակութային ժառանգության վիճակի վերաբերյալ զեկույցներ նախապատրաստել;
- Նախապարաստել և իրականացնել Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների համար վստահության ամրապնդման միջոցառումներ, այդ թվում նաև նրանց համար՝ իրենց տներ, գերեզմաններ, սրբավայրեր և մշակութային հուշարձաններ այցելելու պայմաններ ստեղծել;
- Համայնքի հետ միասին նախապատրաստել և իրականացնել համապատասխան ծրագրեր՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի, մարդու իրավունքների, քաղաքացիական անձանց պաշտպանության, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերի, այդ թվում նաև կանանց, խաղաղության և անվտանգության մասին 1325 (2000) բանաձևի, երիտասարդության, խաղաղության և անվտանգության հարցերով թիվ 2250 (2015 թ. ) բանաձևի, և զինված հակամարտություններում երեխաների խնդիրների հարցերով 1612 (2005) բանաձևի դրույթների համաձայն։
Եվրոպական Միությունը, այդ թվում նաև Հայաստանում մարդու իրավունքների ոլորտում իր առաքելությունը՝ անաչառ և մանրակրկիտ ջանքերով պետք է խրախուսեն Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների իրավունքների հարգումը և դրանով իսկ նպաստեն կայուն խաղաղության հաստատմանը»:

Община Западного Азербайджана обвинила главу миссии ЕС в Армении в клевете
Община Западного Азербайджана ответила на заявление руководителя миссии ЕС в Армении Маркуса Риттера.
«Глава миссии Европейского Союза в Армении Маркус Риттер, выступая на днях с заявлением, заявил о предотвращении «нападения» Азербайджана на Армению. M.Риттер тем самым попытался представить жертвой Армению, известной на протяжении истории своей военной агрессией, оккупацией, этническими чистками, преступлениями против человечности в отношении Азербайджана, и которая в настоящее время продолжает свои действия против территориальной целостности Азербайджана. А Азербайджан, который по сути, пострадал от этих преступлений Армении, был представлен в негативном виде.
Хотим напомнить М.Риттеру, что на миссию, направленную ЕС в целях защиты прав человека, ложится большая и конкретная обязанность в отношении азербайджанцев, изгнанных из Армении. Почти все населенные пункты, расположенные в пограничной зоне, где развернулась миссия, являются местами проживания азербайджанцев, которые подверглись этнической чистке. Мы уверены, что члены миссии каждый день видят разрушенные азербайджанские могилы и культурное наследие в этих селах.
Вызывает сожаление, что глава миссии вместо того, чтобы в соответствии с мандатом выявлять факты очевидных нарушений прав человека, делает заявления клеветнического и провокационного характера.
Мы призываем миссию заняться своим делом и, как мы указали в письме Президенту Совета Европейского Союза Шарлю Мишелю, выполнить следующее:
- Способствовать безопасному возвращению изгнанных азербайджанцев, которые вернутся в Армению;
- Собрать информацию о влиянии конфликта на азербайджанцев, насильственно изгнанных из Армении, в том числе подготовить отчеты о состоянии собственности и культурного наследия азербайджанцев;
- Подготовить и осуществить меры по построению доверия для изгнанных из Армении азербайджанцев, в том числе создать условия для посещения ими своих домов, кладбищ, святынь и памятников культуры;
- Вместе с Общиной подготовить и осуществить соответствующие программы по положениям международного гуманитарного права, прав человека, защиты гражданских лиц, резолюций Совета Безопасности ООН, в том числе резолюции 1325 (2000) о женщинах, мире и безопасности, резолюции № 2250 (2015) по вопросу о молодежи, мире и безопасности, и резолюции 1612 (2005) по проблеме детей в вооруженных конфликтах.
Европейский союз, в том числе его миссия в Армении, своими беспристрастными и тщательными усилиями в области прав человека должны поощрять уважение прав азербайджанцев, изгнанных из Армении, и тем самым способствовать достижению устойчивого мира».