Ադրբեջանում կարող է Իսպանիայի դեսպանություն բացվել
Ադրբեջանն ու Իսպանիան քննարկել են միջկառավարական հանձնաժողովի կամ աշխատանքային խմբի ստեղծման, Ադրբեջանում Իսպանիայի դեսպանատան բացման հարցը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, քննարկումները տեղի են ունեցել Ադրբեջանի էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Էլնուր Ալիևի գլխավորած պատվիրակության Իսպանիա կատարած այցի շրջանակներում։
Ադրբեջանական պատվիրակությունը հանդիպել է Իսպանիայի պատգամավորների Կոնգրեսի տնտեսական հարցերով հանձնաժողովի ղեկավար Սելսո Լուիս Դելգադո Արսի և արդյունաբերության, առևտրի և զբոսաշրջության հանձնաժողովի ղեկավար Խուան Կապդևիլայի հետ։
Նշելով, որ Ադրբեջանը հատուկ նշանակություն է տալիս Եվրամիության հետ կապերին և վստահելի գործընկեր է Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում՝ Ալիևը իսպանացի խորհրդարանականներին տեղեկացրել է երկու երկրների միջև տնտեսական և առևտրային հարաբերությունների ներկա վիճակի մասին։

ПОЛИТИКА  30 Марта 2023 - 13:51
Азербайджан и Испания обсудили вопросы создания межправительственной комиссии или рабочей группы, учреждения посольства Испании в Азербайджане.
Как сообщает Report, обсуждения состоялись в рамках визита в Испанию делегации во главе с первым заместителем министра экономики Азербайджана Эльнуром Алиевым.
Делегация во главе с Эльнуром Алиевым провела встречу с главой комитета по экономическим вопросам Конгресса депутатов Испании Селсо Луисом Дельгадо Арсом и главой комитета по промышленности, торговле и туризму Хуаном Капдевилой.
Отметив, что Азербайджан придает особое значение связям с Европейским союзом и является надежным партнером в обеспечении энергетической безопасности Европы, Алиев проинформировал испанских парламентариев о текущем состоянии экономических и торговых связей между странами.
Замминистра сообщил, что взаимный товарооборот между странами превышает 1 млрд долларов и Испания входит в десятку основных торговых партнеров Азербайджана.