Լորան Վոկյեի նման մարդկանց մուտքը մեր երկիր անհարգալից վերաբերմունք է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ
01 Ապրիլի 2023 10:39
Լորան Վոկյեի նման անձանց մուտքը մեր երկիր՝ առանց մեր պետության թույլտվության, անհարգալից վերաբերմունք է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ։
Այս մասին Caliber.Az-ին ասել է ռազմական փորձագետ Ադալաթ Վերդիևը։
Մարտի վերջին օրերին Հայաստան էր այցելել Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի խորհրդի նախագահ Լորան Վոկյեն։ Մարտի 29-ին նա գնացել է Լաչինի ճանապարհի Հայաստանի հետ կապող հատված, որտեղ քաղաքական ուղերձներ է հնչեցրել Ադրբեջանի և Թուրքիայի հասցեին։ Լորան Վոկյեն, ով պատրաստվում է մասնակցել 2027 թվականի նախագահական ընտրություններին, ավելի հեռուն գնաց՝ հայտարարելով Լաչինի միջանցքով մարդասիրական ավտոշարասյան անցումը կազմակերպելու մտադրության մասին։
Վերդիևը նշել է, որ Ղարաբաղում ապրող հայերի բոլոր կարիքները բավարարում են ինչպես ռուս խաղաղապահները, այնպես էլ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն։ Առաքվում է ցանկացած ապրանք և մարդասիրական օգնություն. «Առաջինը, նրանք ոչ մի բանի կարիք չունեն: Երկրորդը՝ առանց ադրբեջանական պետության թույլտվության նման մարդկանց մուտքն Ադրբեջանի տարածք անհարգալից վերաբերմունք է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ։ Ադրբեջանը ոչ մի դեպքում դա թույլ չի տա»։

Эксперт: Въезд персон вроде Лорана Вокье в нашу страну - неуважение к территориальной целостности Азербайджана
31 Марта 2023 20:07
Въезд персон вроде Лорана Вокье в нашу страну без разрешения нашего государства является неуважением к территориальной целостности Азербайджана.
Об этом Report сообщил военный эксперт Адалят Вердиев.
Председатель французского региона Овернь-Рона-Альпы Лоран Вокье в последние дни марта посетил Армению. 29 марта он отправился на соединяющийся с Арменией участок Лачинской дороги, где озвучил политические месседжи в адрес Азербайджана и Турции. Собирающийся баллотироваться на президентских выборах 2027 года Лоран Вокье пошел еще дальше, заявив о намерении организовать проезд гуманитарной колонны через Лачинский коридор.
А.Вердиев отметил, что все потребности проживающих в Карабахе армян удовлетворяются как российскими миротворцами, так и Международным комитетом Красного Креста. Доставляются любые товары и гуманитарная помощь: «Во-первых, они ни в чем не нуждаются. Во-вторых, въезд подобных людей на территорию Азербайджана без разрешения азербайджанского государства является неуважением к территориальной целостности Азербайджана. Азербайджан ни в коем случае этого не допустит».
По словам эксперта, необходимо учитывать, что французские политики всегда предвзято относились к Азербайджану, выступали с проармянской позиции: «Их визит и любая деятельность под видом гуманитарной помощи еще больше обострит и усложнит ситуацию в регионе. Поэтому визит подобных лиц в Карабах и озвученные ими заявления считаю неуместными».