ԱԳՆ. Ադրբեջանի նախագահի և Հայաստանի վարչապետի հանդիպումը արդյունավետ էր
Մայիսի 14-ին Եվրամիության խորհրդի նախագահի կողմից կազմակերպված Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի և Հայաստանի վարչապետի հինգերորդ հանդիպումը համարում ենք արդյունավետ և արդյունքի հասնելու կողմնորոշված՝ հարաբերությունների կարգավորման օրակարգն առաջ մղելու առումով։
«Նախ պետք է նշել, որ «բրյուսելյան ձևաչափով» հանդիպման վերսկսումը գրեթե 9-ամսյա ընդմիջումից հետո, որի պատճառը գործընթացին միջամտելու և տարբեր պայմաններ առաջ քաշելու փորձերն էին, կարևոր է կողմերի միջև ամենաբարձր մակարդակով երկխոսության խրախուսման տեսանկյունից:
Հանդիպման ընթացքում մտքերի հանգամանալից փոխանակում է տեղի ունեցել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցման, սահմանների սահմանազատման և հաղորդակցությունների վերականգնման հարցերում կոնկրետ արդյունքների հասնելու համար։
Ադրբեջանի սկզբունքային դիրքորոշումը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման վերաբերյալ ևս մեկ անգամ ներկայացվել է կողմերի ուշադրությանը։ Մասնավորապես, առանձնահատուկ նշանակություն ունեն պետությունների տարածքային ամբողջականության հարգման և այս համատեքստում Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքային ամբողջականության ընդունման հարցերը։
Հանդիպումը նաև հնարավորություն է ընձեռել քննարկելու հումանիտար հարցեր, որոնք առնչվում են հետհակամարտային կարգավորմանը։ Այս համատեքստում ևս մեկ անգամ ընդգծվել է անհայտ կորածների ճակատագրի պարզաբանման և ականազերծման ոլորտում աշխատանքների արագացման կարևորությունը։
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը միմյանց ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման և միջազգային սահմանների հարգման հիման վրա, տարածաշրջանում տևական խաղաղություն և կայունություն ապահովելու միակ ճանապարհն է»,- ասված է հայտարարության մեջ։

МИД: Встреча президента Азербайджана и премьера Армении была плодотворной ОБНОВЛЕНО
Считаем пятую по счету встречу между президентом Азербайджанской Республики и премьер-министром Армении, проведенную при организации президента Совета Европейского Союза 14 мая, плодотворной и ориентированной на результат с точки зрения продвижения повестки по нормализации отношений между двумя странами.
Как сообщает Caliber.Az, об этом говорится в заявлении МИД Азербайджана. «Прежде всего необходимо отметить, что возобновление встречи в «Брюссельском формате» после почти 9-месячного перерыва, который произошел из-за попыток вмешательства в процесс и выдвижения различных условий, имеет важное значение с точки зрения поощрения диалога между сторонами на самом высоком уровне. В ходе встречи состоялся подробный обмен мнениями с целью достижения конкретных результатов по вопросам согласования проекта мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией, делимитации границ и восстановления коммуникаций.
До сведения сторон была еще раз доведена принципиальная позиция Азербайджана касательно обеспечения мира и стабильности в регионе. В частности, особое значение имеют вопросы уважения территориальной целостности государств и принятие Арменией в этом контексте признанной на международном уровне территориальной целостности Азербайджана.
Встреча также предоставила возможность для обсуждения гуманитарных вопросов, значимых с точки зрения постконфликтной нормализации. В этом контексте еще раз была подчеркнута важность прояснения судьбы пропавших без вести и ускорения работ в области разминирования.
Нормализация отношений между Азербайджаном и Арменией на основе взаимного признания и уважения суверенитета, территориальной целостности и международных границ друг друга является единственным способом обеспечения прочного мира и стабильности в регионе. Мы приветствуем усилия в этом направлении, которые способствуют достижению прогресса в процессе нормализации отношений, подтверждаем нашу готовность продолжать диалог и взаимодействие с международными партнерами, преследующими эту цель», - говорится в заявлении.
11:33