Սա վերջնագիր համարեք... Բացառիկ տեսանյութ Խոջալուից
Ադրբեջանական կողմը բազմիցս հայտարարել է, որ ՀՀ զինված ուժերի անձնակազմը ռազմականացված ջոկատների հետ միասին, որոնց կազմում կան նաև Հայաստանի քաղաքացիներ, շարունակում են իրենց ապօրինի ներկայությունը Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանի տարածքում։ Ադրբեջանական կողմի հաշվարկներով՝ երկրի տարածքում կա մինչև 10000 հայ զինծառայող, ինչը Եռակողմ հայտարարության դրույթների կոպտագույն խախտում է։
Բաժանորդների ուշադրությանն ենք ներկայացնում նոր կադրեր, որոնք հայտնվել են մեր խմբագրության տրամադրության տակ և հաստատում են, որ ՀՀ զինծառայողները մարտական կրակ են վարում Խոջալուի զորավարժարանում։
Այո, Լաչինի շրջանում սահմանային անցակետի տեղադրումը միանգամայն անհրաժեշտ քայլ էր ճանապարհին կարգուկանոն հաստատելու և Ղարաբաղում տեղակայված հայկական ստորաբաժանումների սնուցման հնարավորությունը բացառելու համար։ Բայց այս միջոցները կտրականապես բավարար չեն Ադրբեջանի քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու համար, որոնք ժամանակին հայկական ռեժիմի կողմից ենթարկվել են էթնիկ զտումների, իսկ այսօր վերադառնում են իրենց տները։ Վերադարձի գործընթացն արդեն սկսվել է, և մինչև 2026 թվականը նախատեսվում է միայն Աղդամ քաղաքում և շրջակա գյուղերում վերաբնակեցնել 42 հազար մարդու։ Իսկ նախնական փուլում նախատեսվում է Աղդամ վերադարձնել մոտ 10 հազար բնակիչների։
Բայց հնարավո՞ր է արդյոք մեր քաղաքացիների վերադարձը պլանավորել այն ժամանակ, երբ հայկական ավազակախմբերը դեռ Խոջալիում են։ Ակնհայտորեն ոչ։
Այժմ ստեղծված իրավիճակից երեք հնարավոր ելք կա: Առաջինը քիչ հավանական է. հայկական ստորաբաժանումների անհապաղ և անվերապահ լուծարում և դուրս բերում Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանից։ Ցանկության դեպքում՝ կան «խաղաղ» լծակներ. Հայաստանի պետբյուջեից դադարեցվում է Ղարաբաղի անջատողական վարչակարգի ցանկացած ֆինանսավորում, և առանց ֆինանսական աջակցության մնացած «բանակը» շատ արագ կցրվի։ Մինչդեռ մենք տեսնում ենք հակառակ պատկերը՝ Հայաստանի բյուջեն շարունակում է առատաձեռն հատկացումները անջատողական ռեժիմին։
Երկրորդ տարբերակը՝ ռուսական խաղաղապահ զորախումբն իր վերահսկողության տակ է վերցնում հայկական զինված կազմավորումների կազմաքանդումը և, սերտ համակարգելով Ադրբեջանի ուժային բլոկի հետ՝ ապահովում է նրանց դուրսբերումը Ադրբեջանի տարածքից։
Երրորդ տարբերակը. եթե ՌԽԶ-ն չկարողանա կատարել այդ խնդիրը, ապա Ադրբեջանը հակաահաբեկչական գործողություն կիրականացնի իր տարածքում՝ սահմանադրական կարգը վերականգնելու և անվտանգության սպառնալիքները վերացնելու համար։ Նման փորձ արդեն կա, և թող բոլորը վստահ լինեն, որ Բաքուն նորից կկիրառի այն։

Считайте это ультиматумом…
Азербайджанская сторона неоднократно заявляла, что личный состав ВС РА совместно с военизированными отрядами, в составе которых также служат граждане Армении, продолжают незаконно находиться на территории Карабахского экономического района Азербайджана. Согласно оценкам азербайджанской стороны, на нашей территории находится до 10 тысяч армянских военнослужащих, что является грубейшим нарушением положений Трехстороннего заявления.
Представляем вниманию подписчиков новые кадры, попавшие в распоряжение нашей редакции и подтверждающие осуществление военнослужащими РА боевых стрельб на военном полигоне в Ходжалы.
Да, установка ППП в Лачинском районе была абсолютно необходимым шагом для того, чтобы установить порядок на дороге и исключить возможность военной подпитки армянских подразделений, находящихся в Карабахе. Но этих мер категорически не хватает для того, чтобы обеспечить безопасность азербайджанских граждан, в свое время подвергшихся этническим чисткам со стороны армянского режима, и сегодня возвращающихся к родным очагам. Процесс возвращения уже начался, и только в город Агдам и окрестные села планируется переселить 42 тысячи человек до 2026-го года. На начальном же этапе планируется возвращение в Агдам порядка 10 тысяч мирных жителей.
Но возможно ли планирование возвращения наших граждан в то время, когда в Ходжалы все еще находятся армянские банды? Очевидно, нет!
В связи с этим, сейчас есть три возможных выхода из сложившейся ситуации.
Первый, маловероятный: немедленное и безоговорочное расформирование армянских подразделений и их вывод из Карабахского региона Азербайджана. При желании, «мирные» рычаги есть: из госбюджета Армении прекращается любое финансирование сепаратистского режима в Карабахе, и оставшаяся без финансовой подпитки «армия» расформируется очень быстро. Пока же мы видим противоположную картину – из бюджета Армении по-прежнему выделяются щедрые ассигнования сепаратистскому режиму.
Второй вариант: российский миротворческий контингент сам берет под контроль расформирование армянских военнослужащих и в тесной координации с силовым блоком Азербайджана обеспечивает их вывод с территории Азербайджана.
Третий вариант: если РМК не в состоянии выполнить данную задачу, то Азербайджан проведет антитеррористическую операцию на собственной территории с целью восстановления конституционного порядка и ликвидации любых угроз безопасности. Такой опыт уже имеется, и пусть все будут уверены, что Баку применит его вновь.