Ֆիզուլիի շրջանի գյուղերից մեկը ներառվել է ականներով ամենաաղտոտված տարածքների շարքում
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի Հանրապետության ականազերծման գործակալության (ANAMA) օպերատիվ բաժնի ղեկավար Իդրիս Իսմայիլովը՝ «Դատական հնագիտության և դատաբժշկական մարդաբանության» թեմայով առաջին միջազգային համաժողովի ժամանակ ունեցած ելույթում:
Նրա խոսքով՝ գործակալությունն այս տարածքում ավելի քան մեկ ամիս ականազերծման աշխատանքներ է իրականացրել. «Մոտ 1,4 հա տարածքում հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 121 ական, այդ թվում՝ 85 հակատանկային և 36 հակահետևակային: Անվտանգությունն ապահովելու նպատակով գործակալությունը շարունակում է ականազերծման աշխատանքները»։

Село в Физулинском районе включено в категорию наиболее загрязненных минами территорий
Село Ашагы Сеидахмедли Физулинского района включено в категорию территорий, наиболее загрязненных минами.
Как сообщает Report, об этом заявил начальник оперативного управления Агентства Азербайджанской Республики по разминированию (ANAMA) Идрис Исмаилов во время выступления на первой международной конференции на тему «Судебная археология и судебная антропология: гуманитарные приложения».
По его словам, Агентство более месяца проводило работы по разминированию на этой территории: «На площади около 1,4 гектара была обнаружена и обезврежена 121 мина, в том числе 85 - противотанковых и 36 противопехотных. Для обеспечения безопасности Агентство продолжает работы по разминированию».