26 Մայիսի 2023 09:56
Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու, ինչպես նաև Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչման վերաբերյալ Հայաստանի ղեկավարության վերջին հայտարարություններից հետո՝ Ադրբեջանի տարածքի կոնկրետ թվեր նշելով, խաղաղության պայմանագրի այլ կետերի շուրջ համաձայնության գալն ավելի հեշտ կընթանա։ Որովհետև դա հիմնական գործոնն էր, որի շուրջ մենք չէինք կարողանում համաձայնության գալ:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը:
Երկրի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ եռակողմ ձևաչափով հանդիպմանը նույնպես ևս մեկ քայլ կարվի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։

Алиев: Непризнание Карабаха как части Азербайджана было главным препятствием
Думаю, что после недавних заявлений армянского руководства о признании Карабаха как части Азербайджана, а также признание территориальной целостности Азербайджана с указанием конкретных цифр площади Азербайджанской Республики, вопрос согласования других пунктов мирного договора будет идти намного легче. Потому что это был главный фактор, по которому мы не могли прийти к соглашению.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев на встрече с Президентом России Владимиром Путиным в Москве.
Глава государства подчеркнул, что рассчитывает на то, что и на встрече в трехстороннем формате также будет сделан еще один шаг в деле нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.