Միշել. Ես անհամբեր սպասում եմ՝ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ քննարկումների շարունակմանը
30 Մայիսի 2023 15:54
«Անհամբեր սպասում եմ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ քննարկումների շարունակմանը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ Քիշնևում»։
Caliber.Az-ը հայտնում է, որ այս մասին Twitter-ի իր էջում գրել է Եվրամիության նախագահ Շառլ Միշելը։
«Չափազանց կարևոր է վերահաստատել միմյանց ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ հարգանքը, առաջ շարժվել սահմանների սահմանազատման հարցում և նվազեցնել սահմանամերձ տարածքներում ռիսկերը:
Այժմ որոշիչ նշանակություն ունի նախկին ԼՂԻՄ-ում բնակվող հայերի և Բաքվի միջև երկխոսությունը՝ նրանց իրավունքների և անվտանգության շուրջ։
Պետք է զերծ մնալ մաքսիմալիստական դիրքորոշումներից և ձգտել երկխոսության։ Ավելի քան 30 տարվա հակամարտությունից հետո, ժամանակ կպահանջվի վերքերը բուժելու համար։ Ուստի պետք է համարձակ որոշումներ կայացնել»,- գրել է Միշելը։

Мишель: С нетерпением жду продолжения обсуждений по нормализации армяно-азербайджанских отношений
«С нетерпением жду продолжения обсуждений по нормализации армяно-азербайджанских отношений с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и премьер-министром Армении Николом Пашиняном в Кишиневе».
Как передает Caliber.Az, об этом председатель Европейского Союза Шарль Мишель написал на своей странице в Twitter.
«Крайне важно вновь подтвердить уважение суверенитета и территориальной целостности друг друга, продвинуться в вопросе делимитации границ, а также снизить риски в приграничных территориях.
Сейчас диалог между Баку и армянами, проживающими в бывшей НКАО, об их правах и безопасности имеет решающее значение.
Необходимо воздерживаться от максималистских позиций и стремиться к диалогу. После более 30 лет конфликта потребуется время, чтобы залечить раны. Поэтому необходимо принимать смелые решения», - написал Мишель.