Կանխվել է հայերի՝ իրենց մարտական ​​դիրքերը մատակարարելու համար ճանապարհ հարթելու փորձը ՊՆ հայտարարությունը
01 Հունիսի 2023 15:06
Հունիսի 1-ին՝ ժամը 09:10-ին, Հայաստանի ԶՈւ ստորաբաժանումները Թովուզգալա շրջանի Չինարլը բնակավայրի ուղղությամբ դիրքերից կրակի են ենթարկել՝ Թովուզի շրջան Ասրի Ջըրդախան բնակավայրի ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական բանակի դիրքերը:
Պաշտպանության նախարարությունից Caliber.Az-ին հայտնել են, որ ժամը 10:00-ի սահմաններում՝ Ադրբեջանի տարածքում, որտեղ ժամանակավորապես տեղակայված են ռուս խաղաղապահներ, անօրինական հայկական զինված խմբավորումների անդամները կրակի են ենթարկել՝ Շուշայի շրջանում մեր բանակի դիրքերը։ Ադրբեջանի ԶՈւ ստորաբաժանումներն այդ ուղղություններում ձեռնարկել են համարժեք պատասխան միջոցներ։
Բացի այդ, գյուղատնտեսական աշխատանքների քողի տակ հայկական ապօրինի զինված խմբավորումների անդամները փորձել են ինժեներական տեխնիկայի միջոցով ընդլայնել և իրականացնել՝ Շուշայի և Խոջավենդի շրջանների ուղղությամբ հողային ճանապարհի վերանորոգման և վերականգնման աշխատանքներ՝ մարտական դիրքերի մատակարարում իրականացնելու նպատակով։ Ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումների ձեռնարկած անհետաձգելի միջոցների արդյունքում՝ աշխատանքներն անմիջապես դադարեցվել են։

Пресечена попытка армян проложить путь для снабжения своих боевых позиций
1 июня в 09:10 подразделения Вооруженных сил Армении с позиций в направлении населенного пункта Чинарлы Товузгалинского района, подвергли обстрелу из стрелкового оружия позиции азербайджанской армии в направлении населенного пункта Асрик Джирдахан Товузского района.
Как сообщили Caliber.Az в Минобороны, около 10:00 члены незаконных армянских вооруженных формирований на территории Азербайджана, где временно дислоцируются российские миротворцы, обстреляли позиции нашей армии в направлении Шушинского района. Подразделения ВС Азербайджана приняли адекватные ответные меры в указанных направлениях.
Кроме того, члены незаконных армянских вооруженных формирований под видом сельскохозяйственных работ попытались при помощи инженерной техники расширить и провести ремонтно-восстановительные работы на грунтовой дороге в направлении Шушинского и Ходжавендского районов с целью прокладки пути снабжения боевых позиций. В результате неотложных мер, предпринятых подразделениями азербайджанской армии, работы были немедленно остановлены.