Ադրբեջանական բանակը հրամանատարաշտաբային զորավարժություններ է անցկացրել Նախչըվանում ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
2023 ուսումնական տարվա նախապատրաստական պլանին համապատասխան՝ Առանձին համազորային բանակում անցկացվել է զորամիավորումների և ստորաբաժանումների հերթական հրամանատարաշտաբային պատրաստությունը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, զորավարժությունների ընթացքում այնպիսի նպատակներ են դրվել, ինչպիսիք են շտաբների կողմից գործողությունների պլանավորումը, գործողությունների ընթացքում բարդ պայմաններում հրամանատարների կողմից որոշումների կայացումը և այլն։
Մշակվել են զորավարժություններում ներգրավված հրետանային, հակատանկային և հակաօդային պաշտպանության ստորաբաժանումների համատեղ գործողությունները համազորային զորամիավորումների հետ։ Հիմնական ուշադրությունը դարձվել է լեռնային շրջաններում ստորաբաժանումների անխափան կառավարմանը, փոխգործակցության կազմակերպմանը և համալիր աջակցությանը։
Հրամանատարաշտաբային պատրաստության ավարտական փուլում սիմուլյացիոն կենտրոնում գտնվող համակարգիչներով ստուգվել է կայացված որոշումների և կազմված հաշվետվությունների ճշտությունը։
Նշվել է, որ զորավարժությունների արդյունքներով իրականացված վերլուծությունը ցույց է տալիս, որ ստորաբաժանումների գործողությունները եղել են համակարգված, զենքը և ռազմական տեխնիկան հաջողությամբ են կիրառվել:

Азербайджанская армия провела командно-штабные учения в Нахчыване
В соответствии с планом подготовки к 2023 учебному году в Отдельной общевойсковой армии проведена очередная командно-штабная подготовка соединений и частей.
Как сообщает Report, в ходе учений были поставлены такие цели, как планирование операций штабами, принятие решений командирами в сложных условиях в ходе операций и др.
Были отработаны совместные действия задействованных в учениях подразделений артиллерии, противотанковой, противовоздушной обороны с общевойсковыми соединениями. Основное внимание было уделено бесперебойному управлению подразделениями в горной местности, организации взаимодействия и комплексного обеспечения.
На заключительном этапе командно-штабного обучения реальность принятых решений и составленных отчетов проверялась на компьютерах в симуляционном центре.
Было отмечено, что при проведении анализа деятельности, выполненной в конце учений, достигнуты согласованные действия между подразделениями, успех в применении оружия и боевой техники, а также современных систем вооружения и технических средств.