02 Հունիսի 2023 14:46
«Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը՝ Ֆարիդ Սաֆարլիի մասին տեղեկություն ստացած օրվանից, այսինքն՝ մարտի 9-ին, մեր երկրում Իրանի դեսպանատուն նոտա է ուղարկվել՝ ճշտելու նրա ճակատագիրը և պարզաբանումներ ստանալու Իրանից»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով տեղեկատվությունն այն մասին, որ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, Գերմանիայի Յենայի համալսարանի ուսանող Ֆարիդ Գաբիլ օղլու Սաֆարլին (ծնված 1997 թ.), ով փետրվարի 20-ին մեկնել է Իրան և որի հետ կապը խզվել էր մարտի 4-ին, Իրանում ձերբակալվել է լրտեսության մեղադրանքով։
«Մեր բազմաթիվ դիմումներից հետո իրանական կողմը, ի պատասխան մեր նոտայի, հայտարարել է Ֆարիդ Սաֆարլիի ձերբակալության և նրա դեմ քրեական գործ հարուցելու մասին։ Այս մասին տեղեկացվել է Ֆարիդ Սաֆարլիի ընտանիքը։
Չնայած հայտնի ահաբեկչությունից հետո Իրանում Ադրբեջանի դիվանագիտական ներկայացուցչության աշխատանքի սահմանափակմանը, Ֆարիդ Սաֆարլիի մասին հաղորդագրությունների առաջին իսկ օրվանից արտաքին գործերի նախարարությունը և Թավրիզում մեր գլխավոր հյուպատոսությունը բանակցություններ են վարում Իրանի համապատասխան կառույցների հետ։
Դրան զուգահեռ կանոնավոր կապ է պահպանվում Ֆարիդ Սաֆարլիի ընտանիքի և նրա հետ։ Թավրիզում մեր գլխավոր հյուպատոսությունը միջոցներ է ձեռնարկում՝ մոտ ապագայում Ֆարիդ Սաֆարլիի հետ հանդիպելու համար»,- ասել է Այխան Հաջիզադեն։

МИД: Генконсульство Азербайджана в Тебризе принимает меры для встречи с Фаридом Сафарли
«Со дня поступления в Министерство иностранных дел Азербайджана информации о Фариде Сафарли, то есть 9 марта, для выяснения его участи и получения разъяснений со стороны Ирана, в посольство Ирана в нашей стране была направлена нота».
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявил глава пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, комментируя информацию о том, что гражданин Азербайджанской Республики, студент Йенского университета Германии Фарид Габиль оглу Сафарли (1997 года рождения), который 20 февраля отправился в Иран и связь с которым прервалась 4 марта, арестован в Иране по обвинению в шпионаже.
«После наших многочисленных обращений иранская сторона в ответ на нашу ноту заявила об аресте Фарида Сафарли и возбуждении против него уголовного дела. Об этом была проинформирована семья Фарида Сафарли.
Несмотря на ограничение работы дипломатического представительства Азербайджана в Иране после известного террористического инцидента, с первого дня сообщений о Фариде Сафарли Министерство иностранных дел и наше генеральное консульство в Тебризе ведут переговоры с соответствующими структурами Ирана.
Наряду с этим, поддерживается регулярная связь с семьей Фарида Сафарли и с ним самим. Наше генеральное консульство в Тебризе принимает меры для встречи с Фаридом Сафарли в ближайшее время», - сообщил Айхан Гаджизаде.