Հայաստանը դեռ դասեր չի քաղել պատմությունից Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն պատասխանել է Արմեն Գրիգորյանին
Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի՝ հունիսի 4-ին Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցի ժամանակ՝ մի շարք ոլորտներում հարցերի էությունը հերթական անգամ խեղաթյուրելու, թյուրըմբռնում առաջացնելով թե՛ միջազգային հանրության, թե՛ հայ հասարակության շրջանում, Հայաստանի ստանձնած պարտավորություններից խուսափելու փորձերը անընդունելի են:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է Ադրբեջանի ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
«Նախ, այն պահանջի հետ կապված, թե ինչի հիման վրա պետք է իրականացվի սահմանազատման գործընթացը, մենք նշում ենք, որ, ինչպես Պրահայի հանդիպման, այնպես էլ Սոչիի հանդիպման ժամանակ արված հայտարարությունների համաձայն, սահմանազատումը պետք է իրականացվի՝ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա։ Սովորաբար, այս հայտարարություններում հղումներ են արվում ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և Ալմա-Աթայի հռչակագրին՝ վերոհիշյալ սկզբունքների համատեքստում: Հայկական կողմը քաջատեղյակ է, որ այս և մյուս հանդիպումներում որևէ քարտեզի հիման վրա սահմանազատման շուրջ պայմանավորվածություն ձեռք չի բերվել։
Միջազգային պրակտիկայի համաձայն, ի տարբերություն Հայաստանի, սահմանազատման գործընթացը, որը մինչ այժմ Ադրբեջանը իրականացրել է իր որոշ հարևանների հետ, իրականացվել է ոչ թե հատուկ ընտրված քարտեզի, այլ իրավական բոլոր փաստաթղթերի վերլուծության և դիտարկման հիման վրա։ Հնարավոր է այս պրակտիկան կիրառվի նաև Հայաստանի նկատմամբ։ Կոնկրետ այս դեպքում հայկական կողմին ավելի ձեռնտու կլիներ սկսել սահմանազատման աշխատանքները, քան պնդել 1975 թվականի քարտեզին կոնկրետ հղում անելը։ Չպետք է մոռանալ, որ 2020 թվականի Հայրենական պատերազմից հետո, Հայաստանի հետ սահմանների սահմանազատման մասին մեր երկրի ոչ մի առաջարկի ժամանակ հենց Հայաստանը երկար ժամանակ չի պատասխանել։
Հայաստանը, որը շուրջ 30 տարի օկուպացման տակ է է պահել ադրբեջանական տարածքները, մինչ այժմ օկուպացրել է 8 ադրբեջանական գյուղ, որոնք, չնայած ձեռք բերված գրավոր և բանավոր պայմանավորվածություններին, տարբեր պատրվակներով իրենց ուժերն ամբողջությամբ չեն դուրս բերել ադրբեջանական տարածքից, դանդաղեցրել են 8 գյուղերի վերադարձը Ադրբեջանին, ինչպես նաև շարունակվող ռազմական սադրանքները, Ադրբեջանին Հայաստանի դեմ ագրեսիայի մեջ մեղադրելը լիովին անհիմն է։
Բոլորը լավ հիշում են, թե ինչպես է Արմեն Գրիգորյանը, ով անցյալ տարվա սեպտեմբերին, հակառակ եռակողմ հայտարարության դրույթներին, հայտարարել, որ հայկական զինված ուժերը դուրս են բերվելու Ադրբեջանի տարածքից, այս հայտարարությամբ հաստատել է, որ նրանք շարունակում են ագրեսիայի ակտը. Ադրբեջանի դեմ: Այս համատեքստում խաղաղ գործընթացին հավատարիմ լինելու Հայաստանի պոպուլիստական հայտարարությունը ոչ մի տրամաբանություն չունի։
Արմեն Գրիգորյանը հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ իբր Ադրբեջանը խոստացել է ազատ արձակել 10 ձերբակալված հայերի, իրականում հայկական կողմն անտեսել է միջազգային մարդասիրական իրավունքը և հումանիզմի սկզբունքները, ինչպես նաև հայ ռազմագերիների անվերապահ անհապաղ վերադարձի նկատմամբ վստահություն հաստատելու միջոցները, մասնավորապես, սահմանը մոլորված 10-ից ավելի հայ զինծառայողների, հանգեցրել են նրան, որ Հայաստանը ցանկություն է դրսևորում թաքցնել իր գործողությունները՝ չպատասխանելով փոխադարձաբար։
Հայկական կողմը, հակառակ եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետի, դեռևս չի վերականգնել տրանսպորտային կապը Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև, տարբեր պատրվակներով երկարացրել է գործընթացը նոր տրանսպորտի կառուցումն ապահովելու փոխարեն։ Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետությունը և Ադրբեջանի արևմտյան շրջանները կապող հաղորդակցությունները քաղաքական բանավեճի համար ճանապարհ են բացում, ինչը Հայաստանի կողմից այդ գործընթացին խոչընդոտելու վառ օրինակ է։
Անհեթեթ է հաստատել, որ Լաչինի ճանապարհը փակ է հայ պաշտոնյայի համար, ով չի կարող հանդուրժել այն փաստը, որ ցերեկային ժամերին տասնյակ հայ բնակիչներ ազատորեն հատել են Լաչինի սահմանային անցակետի սահմանը երկու ուղղություններով՝ համապատասխան ընթացակարգերով։ Միևնույն ժամանակ, հայ բնակիչների վերաինտեգրման հարցում միջամտության անհապաղ դադարեցումը ցուցիչ կլինի նրա, որ Հայաստանը խոսքով և գործով հարգում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը։
Տարածաշրջանում խաղաղ գործընթացն առաջ տանելու փոխարեն, հայ պաշտոնյայի հայտարարությունը, թե նրա երկիրը սպառազինության նոր դարաշրջան է մտել, ցույց է տալիս, որ այս երկիրը դեռ պատմության դասեր չի քաղել:
Հայկական կողմին, որը, սխալ մեկնաբանելով ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և ցանկանալով խուսափել ստանձնած պարտավորություններից, հիշեցնում ենք, որ այդ ապակառուցողական գործունեությունը ոչ միայն չի ծառայում տարածաշրջանում խաղաղության վերականգնմանը, այլև առաջին հերթին ուղղված է Հայաստանի դեմ»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Армения до сих пор не извлекла уроков из истории
Недопустимы попытки секретаря Совета безопасности Армении Армена Григоряна в ходе интервью Общественному телевидению 4 июня в очередной раз исказить суть вопросов по ряду направлений, попытки уклониться от взятых Арменией обязательств, вводя в заблуждение как международное сообщество, так и армянскую общественность.
«Во-первых, касательно претензии на то, на каком основании должен проводиться процесс делимитации, отметим, что согласно заявлениям по итогам как Пражской, так и Сочинской встреч, делимитация должна осуществляться на основе взаимного признания территориальной целостности и суверенитета. В целом, ссылка на Устав ООН и Алма-Атинскую декларацию в этих заявлениях приводится в контексте упомянутых принципов. Армянской стороне хорошо известно, что ни на одной из этих встреч не было достигнуто соглашения о проведении делимитации на основе какой-либо карты.
Согласно международной практике, в отличие от Армении, процесс делимитации, который Азербайджан до сих пор осуществлял с соседними странами, производился не на основе специально выбранной карты, а на основе анализа и рассмотрения всех имеющих юридическое значение документов. Возможно применение этой практики и с Арменией. В этом конкретном случае армянской стороне было бы полезнее начать работу по делимитации, чем настаивать на карте 1975 года. Не стоит забывать, что именно Армения долгое время не отвечала ни на одно из предложений Азербайджана о делимитации границ после Отечественной войны 2020 года.
Армения, которая в течение почти 30 лет удерживала азербайджанские территории под оккупацией, до сих пор удерживает 8 азербайджанских сел, несмотря на достигнутые письменные и устные соглашения, не выводит полностью свои силы с азербайджанской территории, продолжает военные провокации, необоснованно обвиняя Азербайджан в агрессии.
Все хорошо помнят, как Армен Григорян, который, вопреки положениям Трехстороннего заявления, заявил, что армянские вооруженные силы будут выведены с территории Азербайджана к сентябрю прошлого года, подтвердил этим заявлением, что Армения продолжает совершать акт агрессии против Азербайджана. В этом контексте популистское заявление Армении о приверженности мирному процессу не поддается никакой логике.
Армен Григорян во время интервью заявил, что якобы Азербайджан обещал освободить 10 человек из задержанных армян, на самом деле же Армения, игнорирующая международное гуманитарное право и принципы гуманизма, не ответила взаимностью на  меры по установлению доверия, предпринятые Азербайджаном, который обеспечил безоговорочное и немедленное возвращение армянских пленных, в частности более 10 армянских военнослужащих, которые заблудились и пересекли границу.
Армянская сторона, вопреки пункту 9 Трехстороннего заявления, до сих пор не восстановила транспортное сообщение между западными районами Азербайджанской Республики и Нахчыванской Автономной Республикой, под разными предлогами затягивает процесс, а вместо того, чтобы обеспечить строительство новых транспортных коммуникаций, соединяющих Нахчыванскую Автономную Республику и западные районы Азербайджана, открывает путь для политической полемики, что является наглядным примером препятствования процессу.
Нелепо утверждать о закрытии Лачинской дороги армянскому чиновнику, который не может принять тот факт, что десятки армянских жителей в течение дня свободно пересекают Лачинский погранично- пропускной пункт в обоих направлениях, следуя соответствующим процедурам. Вместе с тем, прекратив вмешиваться в вопрос реинтеграции армянских жителей Армения показала бы, что не на словах, а на деле уважает территориальную целостность и суверенитет Азербайджана.
Вместо того чтобы продвигать мирный процесс в регионе, официальное лицо Армении заявляет о том, что его страна вступила в новую эру вооружения. Это демонстрирует, что Армения до сих пор не извлекла уроков из истории.
Напоминаем армянской стороне, которая неверно толкует достигнутые договоренности и желает уклониться от своих обязательств, что эта деструктивная деятельность не только не служит восстановлению мира в регионе, но в первую очередь направлена против самой Армении», - говорится в заявлении.