07 Հունիսի 2023 09:32
Հունիսի 6-ին արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստում պատմել է՝ Ադրբեջանի լայնածավալ վերականգնման, վերակառուցման և վերաինտեգրման ջանքերի մասին՝ հաղթահարելու մեր տարածքների երեսնամյա ռազմական օկուպացիայի ծանր հետևանքները:
Ընդգծվել է Ադրբեջանի վճռականությունը՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանի էթնիկ հայերին որպես իրավահավասար քաղաքացիներ՝ Ադրբեջանի քաղաքական, իրավական, տնտեսական և սոցիալական շրջանակներում վերաինտեգրելու հարցում, հաղորդում է APA-ն։
Մասնավորապես, նշվել է՝ պետությունների ներքին գործերին չմիջամտելու, ազգային փոքրամասնություններին պատկանող անձանց ինտեգրմանը չվնասելու և հարևան պետությունների տարածքում անջատողականություն չհրահրելու պարտավորությունների խստիվ պահպանման անհրաժեշտությունը։

Глава МИД: Азербайджан настроен на интеграцию армянских жителей Карабаха
Министр иностранных дел Джейхун Байрамов сегодня на специальном заседании Постоянного совета ОБСЕ рассказал о масштабных реабилитационных, восстановительных и реинтеграционных усилиях Азербайджана по преодолению тяжелых последствий тридцатилетней военной оккупации наших территорий.
Как сообщает АПА, подчеркнута решимость нашей страны в реинтеграции этнических армян Карабахского региона Азербайджана как равноправных граждан в политические, правовые, экономические и социальные рамки Азербайджана.
В частности, была отмечена необходимость строгого соблюдения обязательств не вмешиваться во внутренние дела государств, не наносить ущерб интеграции лиц, принадлежащих к национальным меньшинствам, и не разжигать сепаратизм на территории соседних государств.