08 Հունիսի 2023 10:37
ԱՀ բնապահպանության և բնական պաշարների նախարարությունը հայտարարություն է տարածել՝ Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության հետ Հայաստանի սահմանին գործարանի կառուցման  հետ կապված։
Ինչպես հայտնում է APA-ն, հայտարարության մեջ ասվում է.
«Հայաստանի տնտեսության նախարար Վահան Քերոբյանը սոցցանցում տարածել է տեղեկատվություն և տեսանյութեր, որոնք հաստատում են Հայաստանի տարածքում՝ Ադրբեջանին սահմանակից, Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության - Երասխ (Արազդայան) գյուղում  16500 քմ տարածքում, տարեկան 180 հազար տոննա արտադրական հզորությամբ խոշոր մետալուրգիական գործարանի կառուցումը։
Սա նշանակում է, որ Հայաստանը հերթական անգամ կոպտորեն խախտում է միջազգային իրավունքի նորմերը և սկզբունքները, մասնավորապես՝ ՄԱԿ-ի Եվրոպայի տնտեսական հանձնաժողովի՝ Անդրսահմանային համատեքստում շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման կոնվենցիայի (Էսպու կոնվենցիա) դրույթները։
Այսպիսով, Էսպոյի կոնվենցիայի դրույթների համաձայն՝ մի կողմի կողմից իր տարածքում ծրագրված հիմնական տնտեսական գործունեության այլ երկրների շրջակա միջավայրի վրա բացասական ազդեցության դեպքում, այդ գործունեությունը պետք է համաձայնեցվի այս երկրի համապատասխան մարմինների հետ և պետք է պատրաստվի շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման փաստաթուղթ:
Նաև Հայաստանը պետք է ապահովեր Ադրբեջանի և տուժած տարածքների հանրության մասնակցությունը՝ շրջակա միջավայրի անդրսահմանային ազդեցության գնահատման ընթացակարգին...
Բոլորին հայտնի է, որ Հայաստանի հանքարդյունաբերությունը լուրջ բացասական ազդեցություն  է գործում Ադրբեջանի էկոլոգիական միջավայրի վրա...
Այս փաստերը վկայում են այն մասին, որ Հայաստանի նման անօրինական գործողությունները վտանգի աղբյուր են դարձել ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև ողջ տարածաշրջանի էկոլոգիական միջավայրի համար։
Մենք խստորեն դատապարտում ենք Հայաստանի գործողությունները, որոնք հարված են հասցնում տարածաշրջանի էկոլոգիական անվտանգությանը, հակասում են միջազգային իրավունքի նորմերին, կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը հատուկ ուշադրություն դարձնել սրա վրա»։

Министерство экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики распространило заявление в связи со строительством завода на границе Армении с Нахчыванской АР.
Как сообщает АПА, в заявлении говорится:
«Министр экономики Армении Вахан Керобян в социальной сети поделился информацией и видеозаписями, подтверждающими факт строительства крупного металлургического завода с годовой производственной мощностью 180 000 тонн на площади 16 500 квадратных метров на территории Армении, граничащей с Азербайджаном, Нахчыванской Автономной Республикой - в селе Ерасх (Араздеян).
Это означает, что Армения в очередной раз грубо нарушает нормы и принципы международного права, в частности положения конвенции Европейской экономической комиссии ООН об оценке воздействия на окружающую среду в трансграничном контексте (конвенция Эспо).
Так, согласно положениям Конвенции Эспо, в случае негативного экологического воздействия на территорию других стран крупной хозяйственной деятельности, планируемой стороной Конвенции на своей территории, эта деятельность должна быть согласована с соответствующими органами этой страны, должен быть подготовлен документ об оценке воздействия на окружающую среду.
Также Армения должна была обеспечить участие Азербайджана и общественности на пострадавших территориях в процедуре оценки трансграничного воздействия на окружающую среду до начала указанной деятельности в качестве члена Конвенции Espo.
Заявляем, что это не первый случай несоблюдения Арменией норм международного права, в том числе экологического права. Некоторое время назад Азербайджан в рамках Конвенции Espo выдвинул иск против Армении и было вынесено решение о несоблюдении Арменией положений Конвенции.в связи с планами строительства нового ядерного реактора на территории атомной электростанции Метсамор.
Всем известно, что горнодобывающая промышленность Армении оказывает серьезное негативное влияние на экологическую среду Азербайджана. Производственные воды крупных горнодобывающих предприятий Армении - Гачаранского медно-молибденового завода и Кафанского рудоперерабатывающего комбината с высоким химическим содержанием уже давно интенсивно загрязняют приграничный Охчучай.
Эти факты свидетельствуют о том, что подобная незаконная деятельность Армении стала источником опасности для экологической среды не только Азербайджана, но и всего региона в целом.
Мы решительно осуждаем действия Армении, наносящие удар по экологической безопасности региона, противоречащие нормам международного права, призываем международное сообщество обратить на это особое внимание».