08 Հունիսի 2023 13:45
Սահմանային անվտանգության ապահովման հարցերը գտնվում են Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հատուկ ուշադրության ներքո։
Ինչպես ահյտնում է Report-ը, այս մասին Բաքվում  անցկացվող՝ ԱՊՀ երկրների սահմանապահ զորքերի հրամանատարների խորհրդի 86-րդ նիստում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայության ղեկավար Էլչին Գուլիևը։
«Վերջին 20 տարիների ընթացքում պետության ղեկավարն ավելի քան քառասուն անգամ այցելել է պետական սահմանապահ  ծառայության տարբեր զորամասեր և անձամբ ծանոթացել ստորաբաժանումներում տիրող իրավիճակին։ Պարոն նախագահի անմիջական աջակցությամբ իրականացվել և շարունակվում է իրականացվել՝ սահմանային անվտանգության ապահովման համակարգի կատարելագործմանն ուղղված միջոցների և միջոցառումների շարք»,- ասել է Է.Գուլիևը։
Նրա խոսքով, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցներ՝ սահմանային ենթակառուցվածքների կատարելագործման, անձնակազմի սոցիալական պաշտպանության բարելավման ուղղությամբ։
«Հատուկ ուշադրություն է դարձվում օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում սահմանային ենթակառուցվածքների ստեղծմանը»,- հայտարարել է Պետական սահմանապահ ծառայության պետը։

Глава ГПС Азербайджана: Принимаются меры для совершенствования пограничной инфраструктуры
Вопросы обеспечения пограничной безопасности находятся под особым вниманием президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Как сообщает Report, об этом начальник Государственной пограничной службы Азербайджана генерал-полковник Эльчин Гулиев заявил на проходящем в Баку 86-ом заседании Совета командующих Пограничными войсками стран СНГ.
«За последние 20 лет глава государства более сорока раз посетил различные воинские части ГПС и лично ознакомился с положением дел в подразделениях. При непосредственной поддержке господина Президента, осуществлен и продолжает реализовываться комплекс мер и мероприятий по совершенствованию системы обеспечения пограничной безопасности», - заявил Э. Гулиев.
По его словам, принимаются необходимые меры в направлении совершенствования пограничной инфраструктуры, улучшения социальной защиты личного состава.
«Особое внимание уделяется созданию пограничной инфраструктуры на освобожденных от оккупации территориях. После восстановления территориальной целостности страны, приняты необходимые меры по организации служебно-боевой деятельности на освобожденных участках государственной границы. Созданы Губадлинская отдельная пограничная дивизия, бригады сил быстрого реагирования и различные воинские части», - заявил начальник ГПС.