Հիքմեթ Հաջիև. Խաղաղության պայմանագիրը Ադրբեջանի նախաձեռնությունն էր
Չնայած ռազմական ագրեսիայի 30 տարի պատճառած տառապանքներին՝ 44-օրյա պատերազմից հետո խաղաղության պայմանագիրը Ադրբեջանի նախաձեռնությունն էր։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների համար կազմակերպված ճեպազրույցում ասել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը՝ ի պատասխան Ադրբեջանում Ղազախստանի դեսպան Ալիմ Բայելի հարցին:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը պատրաստել և ներկայացրել է նաև խաղաղության համաձայնագրի տեքստը. «Միացյալ Նահանգները և այլ երկրներ հարթակներ են տրամադրել խաղաղության պայմանագրի համար։ Բայց հարցն այն չէ, թե որտեղ քննարկել, այլ այն, թե ինչ քննարկել: Խաղաղության համաձայնագիրը, իմ կարծիքով, 70 տոկոսով համաձայնեցված էր։ Բայց տվյալ պահին դա պետք է փոխադարձ գործընթաց լինի»։

Хикмет Гаджиев: Мирное соглашение было инициативой Азербайджана
Несмотря на страдания от военной агрессии в течение 30 лет, после 44-дневной войны мирное соглашение было инициативой Азербайджана.
Как сообщает Report, об этом в ответ на вопрос посла Казахстана в Азербайджане Алима Байела сказал помощник президента Азербайджанской Республики - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев на проходящем сегодня брифинге для представителей дипломатического корпуса, аккредитованного в нашей стране.
По его словам, Азербайджан также подготовил и представил текст мирного соглашения: «США и другие страны предоставили платформы для мирного соглашения. Но вопрос состоит не в том, где обсуждать, а в том, что обсуждать. Мирное соглашение, на мой взгляд, было согласовано на 70 процентов. Но на данный момент это должно быть взаимным процессом».