Հիքմեթ Հաջիևը՝ Euronews-ին. Բաքուն պատրաստ է ղարաբաղցի հայերի հետ շփման և երկխոսության
Euronews հեռուստաալիքը սյուժե է նվիրել Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանում ադրբեջանական բանակի վերջին հակաահաբեկչական գործողություններին։ Հեռուստաալիքի լրագրողներին, մասնավորապես, հայտնի է դարձել նախագահի օգնական, Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևի տեսակետը։
«Սա սահմանափակ գործողություն էր, որի արդյունքում վնասազերծվեց ռազմական ենթակառուցվածքը։ Եվ այսօր ուրախ ենք տեղեկացնել, որ ռազմական գործողությունները դադարեցվել են նաև ադրբեջանական կողմից։ Մենք ղարաբաղցի հայերից հաղորդում ենք ստացել, որ նրանք տեղում զինաթափում են իրենց զինված ուժերը։
Բաքուն հստակ հայտարարել է, որ եթե նրանք զինաթափվեն կամ որոշեն զինաթափվել, ապա Ադրբեջանը պատրաստ է անհապաղ շփումներ սկսել ղարաբաղցի հայերի հետ, որոնց մենք բազմիցս հրավիրել ենք երկխոսության Ադրբեջանի տարբեր քաղաքներ։ Նախօրեին Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմը հայտարարություն է տարածել՝ մեկ անգամ ևս հաստատելով մեր հրավերը՝ վերաինտեգրման հարցերը քննարկելու համար։
Մենք աջակցում ենք խաղաղության օրակարգին և կարծում ենք, որ որքան շուտ խաղաղության պայմանագիր կնքվի Բաքվի և Երևանի միջև, այնքան լավ ողջ տարածաշրջանի համար»,- ասել է Հիքմեթ Հաջիևը։

Хикмет Гаджиев – Euronews: Баку готов к контактам и диалогу с карабахскими армянами
Телеканал Euronews посвятил сюжет недавним антитеррористическим мероприятиям ВС Азербайджана в отношении остатков армянских военных формирований в Карабахском регионе, который международно признан как часть Азербайджана. Журналисты телеканала, в частности, узнали точку зрения помощника президента – заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Азербайджана Хикмета Гаджиева.
«Это была ограниченная операция, в результате которой военная инфраструктура была нейтрализована. И сегодня мы рады сообщить, что военные операции прекращены и с азербайджанской стороны. Мы получили сообщения от карабахских армян о том, что они разоружают свои вооруженные силы на местах.
Баку ясно заявил, что если они разоружатся или решат разоружиться, то Азербайджан готов немедленно начать контакты с карабахскими армянами, которых мы неоднократно приглашали для диалога в различные города Азербайджана. Вчера Администрация президента Азербайджана выступила с заявлением, еще раз подтвердив наше приглашение им для обсуждения вопросов реинтеграции.
Мы поддерживаем мирную повестку дня и думаем, что чем быстрее будет заключен мирный договор между Баку и Ереваном, тем лучше для всего региона. Азербайджан также поддерживает концепцию интегрированного региона Кавказа. Вместо того чтобы предъявлять территориальные претензии, Армения должна стремиться к добрососедским отношениям с соседями», - сказал Х.Гаджиев.