Մենք պահանջում ենք, որ Լեհաստանը հարգի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հայտարարությունը
21 Սեպտեմբերի 2023 15:22
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը հայտարարություն է տարածել՝ կոչ անելով պաշտոնական Վարշավային չդիտարկել երկրների տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը կրոնական մոլեռանդության պրիզմայով։
Այս մասին, ըստ Ազերթաջի, ասված է Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի կողմից ընդունված՝ Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության հետ կապված փաստաթղթում։
Այնտեղ նշվում է արժեքների և միջազգային իրավունքի նկատմամբ ընտրովի մոտեցման անթույլատրելիությունը, որը ցուցաբերում է Լեհաստանը։
«Մենք պահանջում ենք Լեհաստանից դադարեցնել խտրականությունը, հարգել Ադրբեջանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը, ինչպես նաև աջակցել Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների վերադարձի իրավունքին»,- ասվում է Համայնքի հայտարարության մեջ։

Требуем, чтобы Польша уважала территориальную целостность Азербайджана Заявление Общины Западного Азербайджана
21 Сентября 2023 12:59
Община Западного Азербайджана выступила с заявлением, в котором призывает официальную Варшаву не рассматривать территориальную целостность и суверенитет стран через призму религиозного фанатизма.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом говорится в документе, принятом Общиной Западного Азербайджана в связи с заявлением Министерства иностранных дел Польши.
В нем отмечается недопустимость селективного подхода к ценностям и международному праву, который демонстрирует Польша.
«Мы требуем, чтобы Польша прекратила дискриминацию, уважала суверенитет и территориальную целостность Азербайджана, а также поддержала право изгнанных из Армении азербайджанцев на возвращение», - подчеркивается в заявлении Общины.