Բաքուն պատրաստ է շտապօգնության մեքենաներ տրամադրել հայ վիրավոր զինվորների համար Հաջիևը՝ ԿԽՄԿ-ի հետ հանդիպմանը
22 Սեպտեմբերի 2023 16:10
Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը սոցիալական ցանցի իր էջում կիսվել է նոր հրապարակմամբ:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, հրապարակման մեջ ասվում է. «Ես հանդիպում եմ անցկացրել ԿԽՄԿ Բաքվի գրասենյակի և այլ միջազգային գործընկերների հետ։ Բարձր է գնահատվել՝ Ադրբեջանի Զինված ուժերի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի խստիվ պահպանումը և 23 ժամ 51 րոպե տևած տեղական հակաահաբեկչական գործողությունների ընթացքում կողմնակի վնասներից խուսափելը։
Ինչպես խոստովանել է անձամբ Հայաստանի վարչապետը, խաղաղ բնակչությանը չի տուժել։ Այս առումով անհասկանալի են մնում ԵՄ, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի պաշտոնյաների չստուգված և անլուրջ հայտարարությունները։
- Հանդիպմանը մենք հայտարարել ենք, որ ստեղծված են և կստեղծվեն բոլոր անհրաժեշտ պայմանները՝ Լաչին-Խանքենդի և Աղդամ-Խանքենդի ճանապարհներով դեղերի, սննդի և ԿԽՄԿ-ի այլ բեռների առաքման համար։
Ադրբեջանական կողմը պատրաստ է բժշկական օգնություն ցուցաբերել հայազգի վիրավոր զինվորականներին կամ օգնել նրանց ԿԽՄԿ-ի միջնորդությամբ։ Ըստ պահանջի՝ պահպանվում է ԿԽՄԿ բժշկական մեքենաների տեղաշարժը վիրավոր զինվորականներին հավաքելու համար։ Այդ նպատակների համար մենք պատրաստ ենք տրամադրել նաև շտապօգնության մեքենաներ և ցուցաբերել բժշկական օգնություն։
- Հայաստան բժշկական տարհանման համար բժշկական մեքենաներ կարող են ժամանել նաև Հայաստանից։
-Ռուս խաղաղապահների հետ համատեղ աշխատանքներ են տարվում մարտի դաշտում մնացած զինվորների դիերը հավաքելու ուղղությամբ։
- Մենք աջակցում ենք ԿԽՄԿ Ժնևի գրասենյակից լրացուցիչ անձնակազմի տեղակայմանը: Մենք նաև աջակցում ենք Բաքվի գրասենյակից Խանքենդիի գրասենյակ լրացուցիչ անձնակազմի տեղակայմանը։
- Կամավոր և անհատական ընտրության հիման վրա մենք ապահովում ենք քաղաքացիական անձանց տեղաշարժի անվտանգությունը սեփական մեքենաներով՝ Խանքենդի-Լաչին ճանապարհով։ Ցանկացողների թվում հիմնականում զինծառայողների ընտանիքների անդամներ են։
Զենքն ինքնակամ վայր դրած զինծառայողներն ազատ են, ինչի մասին մենք բացահայտ հայտարարել ենք։
«Քաղաքացիական-ռազմական համագործակցության հայեցակարգի շրջանակներում՝ ադրբեջանցի զինծառայողները և քաղաքացիական անձնակազմը տեղերում օգնություն են ցուցաբերում քաղաքացիական բնակչությանը և կշարունակեն դա անել»:

Баку готов выделить машины скорой помощи для раненых армянских военных Гаджиев на встрече с МККК
Помощник президента Азербайджана – заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев поделился новой публикацией на своей странице в соцсети Х.
Как передаёт Caliber.Az, в публикации говорится: «Я провел встречу с представителями бакинского офиса МККК и другими международными партнерами. Было высоко оценено строгое соблюдение международного гуманитарного права Вооруженными силами Азербайджана и недопущение сопутствующего ущерба в ходе локальных антитеррористических мероприятий, которые продолжались 23 часа 51 минуту.
Как признал сам премьер-министр Армении, мирное население не пострадало. В этой связи непроверенные и несерьезные заявления официальных лиц ЕС, Франции и Германии остаются непонятными.
- На встрече мы заявили, что для доставки медикаментов, продовольствия и других грузов МККК по дорогам Лачин-Ханкенди и Агдам-Ханкенди создаются и будут созданы все необходимые условия.
- Азербайджанская сторона готова оказать медицинскую помощь раненым военным армянской национальности или помочь им при посредничестве МККК. По запросу поддерживается движение медицинских машин МККК для сбора раненых военных. Для этих целей мы также готовы выделить машины скорой медицинской помощи и оказать медицинскую помощь.
- Для медицинской эвакуации в Армению медицинские машины могут прибыть и из Армении.
- Совместно с российскими миротворцами ведется работа по сбору тел комбатантов, оставленных на поле боя.
- Мы поддерживаем направление дополнительного персонала из Женевского офиса МККК. Мы также поддерживаем направление дополнительного персонала из Бакинского офиса в Ханкендинский офис.
- На основе добровольного и индивидуального выбора мы обеспечиваем безопасность передвижения гражданских лиц на собственном автотранспорте по дороге Ханкенди - Лачин. Среди желающих - в основном члены семей военнослужащих.
- Военнослужащие, добровольно сложившие оружие, свободны, о чем мы открыто заявили.
- В рамках концепции военно-гражданского сотрудничества азербайджанские военнослужащие и гражданский персонал на местах оказывают помощь гражданскому населению и будут продолжать это делать».