22 Սեպտեմբերի 2023 17:07
Ադրբեջանի Հանրապետության ՊՆ-ի և Թուրքիայի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարարության միջև ռազմական համագործակցության պլանի համաձայն՝ միջազգային ռազմական համագործակցության վարչությունում տեղի է ունեցել ռազմական իրավունքի փորձագետների հանդիպում։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով Պաշտպանության նախարարությանը, հանդիպմանը մանրամասն քննարկվել են՝ ռազմական օրենսդրության ոլորտում փորձի փոխանակման, եղբայրական Թուրքիայի ռազմական օրենսդրական ակտերի՝ Ադրբեջանի Հանրապետության օրենսդրությանը ինտեգրման, մարտական և օպերատիվ իրավիճակներում միջազգային իրավունքի և կոնվենցիաների կիրառման մեխանիզմի մշակման հարցեր:
Մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել նաև՝ ռազմական իրավաբանների մասնագիտական գործունեության լավագույն փորձի ուսումնասիրման, արտերկրում նրանց վերապատրաստման, երկկողմ համագործակցության հեռանկարների և մի շարք այլ հարցերի շուրջ։

Состоялась встреча военных юристов Азербайджана и Турции
Согласно плану военного сотрудничества между Министерством обороны Азербайджанской Республики и Министерством национальной обороны Турецкой Республики, в Управлении международного военного сотрудничества состоялась встреча экспертов по военному праву.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на Минобороны, На встрече были подробно обсуждены вопросы обмена опытом в области военного законодательства, интеграции военных законодательных актов братской Турции в законодательство Азербайджанской Республики, разработки механизма применения международного права и конвенций в боевой и оперативной обстановке.
Также был проведен обмен мнениями по вопросам изучения передового опыта служебной деятельности военных юристов, их обучения за рубежом, были обсуждены перспективы двустороннего сотрудничества и ряд других вопросов.