«AFP»-ն հայերի՝ բռնությունների մասին ասեկոսների և ադրբեջանցիների նկատմամբ անասնական ատելության մասին
02 0Հոկտեմբերի 2023 17:00
Ֆրանսիական «AFP» գործակալության կայքում հրապարակվել է Թիբո Մարշանի հոդվածը, որում, մի կողմից հերքվում են հայերի նկատմամբ՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանից Հայաստան տեղափոխվելու ժամանակ բռնության մասին լուրերը, իսկ մյուս կողմից ցույց է տրվել ադրբեջանցիների նկատմամբ հայերի էթնիկական ատելությունը, ինչը նրանք նույնիսկ չեն էլ փորձել քողարկել օտարերկրյա լրատվամիջոցների հետ շփումներում։
«Նրանք դաժա՜ն են։ Ես չեմ ուզում ապրել այդ շների հետ»,- ասել է Օֆելյա Հայրապետյանը՝ նկատի ունենալով ադրբեջանցիներին։
Կողքին նստած էր Սպարտակ Հարությունյանը և խաղում էր իր տասը ամսական երեխայի հետ։
«Թուրքերը ասում են, որ մենք կարող ենք մնալ, բայց նրանք միշտ ստում են։ Մենք ինչպե՞ս կարող ենք ապրել նրանց հետ»,- ասել է նա:
Օֆելիայից երկու քայլ այն կողմ 69-ամյա Ալինա Ալավերդյանը պատմել է իր ծանոթուհու «հարսի բռնաբարության մասին» բամբասանքը։
«Դրանք մարդ չեն։ Դրանք շներ են», - ասել է նա:
Յուրաքանչյուր հայկական ընտանիում շրջանառվում են նմանատիպ խոսակցություններ, որոնք հնարավոր չէ հաստատել: Կան բազմաթիվ պատմություններ նորածինների գլխատման կամ երիտասարդ կանանց բռնաբարության մասին: Դրանով հանդերձ հայերի մեծամասնությունը խոստովանում է, որ փախչելուց առաջ չեն հանդիպել ադրբեջանցի զինվորների։
«AFP»-ի կողմից հավաքած վկայությունների համաձայն՝ ադրբեջանական բանակը, որպես կանոն, քաղաքներ ու գյուղեր չի մտել՝ սահմանափակվելով ռազմավարական բարձունքներով ու ճանապարհներով։
«Մեզ ասացին, որ գնանք, և 15 րոպե հետո ամեն ինչ պատրաստ էր»,- ասել է 58-ամյա Մարին Պողոսյանը՝ պնդելով, որ ոչ մի հանգամանքներում Ղարաբաղ չի վերադառնա։ -Ավելի լավ է ապրեմ այստեղ՝ վրանում, քան վերադառնամ այնտեղ»։
Համացանցում սկսել են տարածվել ենթադրյալ պատերազմական հանցագործությունների ու վայրագությունների կադրեր, որոնցում կողմերից յուրաքանչյուրը մեղադրում է մյուսին»,- մասնավորապես գրել է Թ. Մարշանը։
Նշենք, որ Ղարաբաղում հայ բնակչության նկատմամբ բռնության դեպքերի բացակայության մասին նախօրեին Խանքենդիից իր ռեպորտաժում հայտնել է նաև «Al Jazeera» հեռուստաընկերությունը։ Ուրեմն, թղթակիցը հայտնել է, որ ԿԽՄԿ-ի և միջազգային կառույցների աշխատակիցները չեն հաստատել հայ բնակչության նկատմամբ բռնության և Ադրբեջանի Զինված ուժերի կողմից նրանց արտաքսման որևէ դեպք։ Ռեպորտաժում չի հաստատվել «էթնիկ զտումների» մասին հայկական հորինվածքը՝ նրանում ասվում է այն մասին, որ մարդիկ հեռանում են սեփական մտավախության պատճառով:

AFP об армянских слухах о насилии и животной ненависти к азербайджанцам
На сайте французского агентства AFP опубликована статья, в которой, с одной стороны, опровергаются слухи о насилии над армянами в ходе их переезда из Карабахского региона Азербайджана в Армению, а с другой стороны, показана этническая ненависть армян к азербайджанцам, которую они даже не пытались маскировать в общении с зарубежными СМИ.
«Они жестокие! Я не хочу жить с этими собаками», - сказала Офелия Айрапетян, подразумевая азербайджанцев.
Рядом сидел Спартак Арутюнян и играл со своим десятимесячным ребенком.
«Турки говорят, что мы можем остаться, но они всегда врут. Как мы можем жить с ними?» - сказал он.
В двух шагах от Офелии 69-летняя Алина Алавердян рассказывала слух «об изнасиловании невестки» своей знакомой.
«Это не люди. Это собаки», - сказала она
В каждой армянской семье ходят подобные слухи, которые невозможно подтвердить. Есть многочисленные рассказы об обезглавливании младенцев или изнасиловании молодых женщин. При этом большинство армян признаются, что перед бегством не сталкивались с азербайджанскими солдатами.
Согласно свидетельствам, собранным AFP, азербайджанская армия, как правило, не входила в города и села, ограничиваясь стратегическими высотами и дорогами.
«Нам сказали уходить, и через 15 минут все было готово, - сказал 58-летний Марин Погосян, настаивая на том, что в Карабах он не вернется ни при каких обстоятельствах. - Я лучше буду жить здесь в палатке, чем вернусь туда».
В Интернете начали распространяться кадры предполагаемых военных преступлений и зверств, в которых каждая сторона обвиняет другую», - пишет, в частности, AFP.
Отметим, что об отсутствии случаев насилия по отношению к армянскому населению в Карабахе накануне поведала в своем репортаже из Ханкенди и телекомпания Al Jazeera. Так, репортер сообщил, что сотрудники МККК и международных структур не подтвердили ни единого случая применения насилия к армянскому населению и его изгнания со стороны ВС Азербайджана. В репортаже не был подтвержден армянский нарратив об «этнической чистке», в нем говорилось о том, что люди уезжают из-за собственных опасений.