Հեյդար Ալիևը 70-ականներին բարձրացրեց ղարաբաղցիների բարեկեցության մակարդակը Գագիկ Օհանջանյանը՝ Baku Network-ին տված հարցազրույցում
04 0Հոկտեմբերի 2023 10:13
Baku Network փորձագիտական հարթակում հրապարակվել է տեխնիկական գիտությունների թեկնածու, գրող, Ռուսաստանի բնական գիտությունների ակադեմիայի պրոֆեսոր Գագիկ Օհանջանյանի հետ հարցազրույցը, հաղորդում է Trend-ը։
Նա խոսել է Ղարաբաղի բարգավաճման գործում ադրբեջանական ժողովրդի համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի մեծ ավանդի մասին։
«Գործնականում մինչև 1970-ական թվականները Ղարաբաղը սուբսիդավորվում էր։ Հիշում եմ, թե ինչպես որակապես փոխվեց կյանքը Սարսանգի հիդրոէլեկտրակայանի կառուցման տարիներին։ Ղարաբաղի բնակիչները դուրս եկան իրենց տնակներից և սկսեցին իրենց համար լավ տներ կառուցել։ Սա այն դեպքում, երբ խորհրդային տարիներին շինանյութի խանութներ չկային։ Հայրս այն ժամանակ Ղարաբաղի շրջաններից մեկի ղեկավարն էր։ Նրան ընդունել էր Հեյդար Ալիևը։ Երբ խոսակցություններ էին գնում այն մասին, որ հայերն այնտեղ տներ են կառուցում, Հեյդար Ալիևն ասել էր. «Հետո ինչ: Նրանք էլ են մեր ժողովուրդը»։ Մարդիկ էլեկտրական հոսանք ունեցան: Դա մեծ նվեր էր գյուղական բնակչության համար»,- ասել է Օհանջանյանը։

Гейдар Алиев в семидесятые годы повысил уровень благосостояния карабахцев Гагик Оганджанян в интервью Baku Network
На экспертной платформе Baku Network вышло в эфир интервью с кандидатом технических наук, писателем, профессором Российской академии естествознания Гагиком Оганджаняном, сообщает Trend.
Он рассказал о большом вкладе общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в процветание Карабаха.
«Практически до 1970-х годов Карабах был дотационным. Я помню, как качественно жизнь изменилась за годы строительства Сарсангской ГЭС. Жители Карабаха вышли из своих лачуг, начали строить себе добротные дома. Это при том, что в советское время не было магазинов стройматериалов. Мой отец тогда был руководителем одного из районов Карабаха. Он был на приеме у Гейдара Алиева. Когда шли разговоры по поводу того, что там армяне строят дома, Гейдар Алиев сказал - ну и что? Это тоже наш народ. Люди получили доступ к электричеству. Для сельских людей это был большой подарок», - сказал Оганджанян.