Հայաստանը մնում է «էթնիկ բացառիկության» իր գաղափարախոսության պատանդը Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հայտարարությունը
27 Նոյեմբերի 2023 16:21
Տեղեկություն է տարածվել, որ Հայաստանի գիտության և կրթության նախարարությունը կազմել է՝ Ղարաբաղի «Հայկական մշակութային ժառանգության» 140 հուշարձանների ցանկը և այն ուղարկել արտաքին գործերի նախարարություն՝ միջազգային մասշտաբով աշխատանքներ անցկացնելու համար։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքից, Հայաստանի կառավարության այս քայլը, որը Հայաստանում ադրբեջանական մշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված համայնքի գործունեությունը ոտնձգություն է համարում՝ իր ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, հանդիսանում է կեղծավորության և ռասիզմի դրսևորում։
«Հայաստանը շարունակում է ապրել իր իսկ հորինած հեքիաթների աշխարհում՝ մնալով «էթնիկական բացառիկության» գաղափարախոսության պատանդը։ Այլ երկրի տարածքում մշակութային ժառանգության հավակնելու փոխարեն, հայ պաշտոնյաներն ավելի լավ կլիներ զբաղվեին՝ Հայաստանում ադրբեջանական ժողովրդի մշակութային ժառանգության պահպանմամբ և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությունն այս երկրում ընդունելով», - հայտարարել են համայնքում:

Армения остается заложницей своей идеологии «этнической исключительности» Заявление Общины Западного Азербайджана
27 Ноября 2023 13:13
Распространилась информация о том, что Министерство науки и образования Армении составило список 140 памятников «армянского культурного наследия» в Карабахе и направило его в Министерство иностранных дел для проведения работ в международном масштабе.
Как сообщили Caliber.Az в Общине Западного Азербайджана, этот шаг армянского правительства, считающего деятельность общины по сохранению азербайджанского культурного наследия в Армении посягательством на ее суверенитет и территориальную целостность, является проявлением лицемерия и расизма.
«Армения продолжает жить в мире выдуманных ею же сказок, оставаясь заложницей идеологии «этнической исключительности». Вместо того, чтобы претендовать на культурное наследие на территории другой страны, армянские чиновники лучше озаботились бы сохранением культурного наследия азербайджанского народа в Армении и допуском миссии ЮНЕСКО в эту страну», - заявили в общине.