29 Նոյեմբերի 2023 10:10
Ադրբեջանի Հանրապետության Միլլի Մեջլիսը մեկնաբանել է Հայաստանի խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի 2023 թվականի նոյեմբերի 28-ի հայտարարությունը։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի խորհրդարանի հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակ Ալեն Սիմոնյանը նոյեմբերի 28-ին տված հարցազրույցում հերթական անգամ խեղաթյուրելով տարածաշրջանի իրողությունները՝ ճշմարտությունից հեռու հայտարարություններ է արել:
«Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակի այս հարցազրույցը հստակ ցույց է տալիս, որ Հայաստանի ղեկավարությունը հավատարիմ է մնում «անհեթեթ պնդումների» գծին և նաև ձգտում է գրավել իր օտարերկրյա հովանավորների ուշադրությունը։ Նրա վերջին հայտարարություններն այլ կերպ հնարավոր չէ բացատրել։
Սիմոնյանը փորձում է քողարկել իր ցանկությունը՝ ջնջել Ադրբեջանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքների՝ 30 տարի Հայաստանի կողմից օկուպացված լինելու փաստը և ապագային նայելու քողի տակ միջազգային հանրության օրակարգից հանել հայոց պատմության այս սև բիծը:
Լավ կլիներ, որ Սիմոնյանը ներողություն խնդրեր Հայաստանի էթնիկ զտումների քաղաքականության հետևանքով ավելի քան 1 միլիոն ադրբեջանցի փախստական և հարկադիր վերաբնակների, Խոջալուի ցեղասպանության և 9 քաղաքների ու հարյուրավոր գյուղերի ավերման համար։

28 Ноября 2023 18:44
В Милли Меджлисе Азербайджанской Республики прокомментировали заявление спикера армянского парламента Алена Симоняна от 28 ноября 2023 года.
Как сообщили Caliber.Az в Милли Меджлисе, в заявлении азербайджанского парламента подчеркивается, что спикер армянского парламента Ален Симонян 28 ноября в своем заявлении журналистам в очередной раз, искажая реалии в регионе, сделал далекие от истины заявления.
«Это интервью спикера армянского парламента ясно свидетельствует о том, что руководство Армении придерживается линии «абсурдных претензий», а также стремится привлечь внимание своих зарубежных покровителей. По-другому невозможно объяснить его последние высказывания.
Симонян пытается завуалировать свое желание стереть из памяти тот факт, что международно признанные территории Азербайджана на протяжении 30 лет были оккупированы Арменией и под видом взгляда на будущее убрать это черное пятно армянской истории с повестки дня международного сообщества.
Было бы хорошо, если бы Симонян извинился за то, что более 1 миллиона азербайджанцев стали беженцами и вынужденными переселенцами в результате политики этнической чистки Армении, за Ходжалинский геноцид и разрушение 9 городов и сотен сел в период оккупации и стал говорить о будущем. К сожалению, этого не произойдет.