Բայրամով. Որոշ երրորդ կողմերի ապակառուցողական գործունեությունը չի ծառայում խաղաղությանը տարածաշրջանում
02 Դեկտեմբերի 2023 12:15
Որոշ երրորդ կողմերի ապակառուցողական գործունեությունը չի ծառայում խաղաղությանը տարածաշրջանում։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ուրբաթ օրը՝ Հյուսիսային Մակեդոնիայի մայրաքաղաք Սկոպյեում Եվրոպական II համաժողովի հատուկ նիստում հայտարարել է՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
Նախարարը ուշադրություն է հրավիրել՝ հետհակամարտային շրջանում Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունների վրա, հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների հեռանկարներին, ինչպես նաև տարածաշրջանային իրավիճակի վերաբերյալ մեր երկրի դիրքորոշմանը։
Արտգործնախարարը միջոցառման մասնակիցներին տեղեկատվություն է տրամադրել՝ սեպտեմբերի 19-ին իրականացված տեղական հակաահաբեկչական միջոցառումների համար պատճառ հանդիսացած գործոնների մասին։
Ջեյհուն Բայրամովը պատմել է նաև՝ տարածաշրջանում մեր երկրի կողմից իրականացվող վերականգնման և շինարարական աշխատանքների մասին։ Միաժամանակ նա հատկապես ընդգծեց՝ մեր երկրի դեմ Հայաստանի կողմից ստեղծված ականային սպառնալիքի առկայությունը։
Նախարարը ուշադրություն է հրավիրել՝ Հայաստանի ռազմական ներուժի հզորացման և տարածաշրջանում երրորդ կողմերի ապակառուցողական գործունեության վրա։ Նա ընդգծել է, որ նման գործունեությունը չի ծառայում տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը։

Байрамов: Деструктивная деятельность некоторых третьих сторон не служит миру в регионе
Как сообщает Report, об этом в пятницу заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на специальной сессии II Европейской конференции в столице Северной Македонии Скопье.
Министр обратил внимание на приоритеты Азербайджана во внешней политике в постконфликтный период, перспективы азербайджано-армянских отношений, а также позицию нашей страны по региональной ситуации.
Глава МИД предоставил информацию участникам мероприятия о факторах, обусловивших антитеррористические меры локального характера, проведенные 19 сентября.
Джейхун Байрамов также рассказал о восстановительных и строительных работах, проводимых нашей страной в регионе. При этом он особо подчеркнул наличие минной угрозы, созданной Арменией против нашей страны.
Министр обратил внимание на усиление военного потенциала Армении и деструктивную деятельность некоторых третьих сторон в регионе. Он подчеркнул, что подобная деятельность не служит миру и стабильности в регионе.
Глава МИД Азербайджана также напомнил, что предвзятые и провокационные обвинения в адрес нашей страны после антитеррористических мероприятий в корне противоречат докладам и заявлениям представителей специализированных учреждений ООН, в том числе активно действующих в Армении, и этим была доказана безосновательность утверждений против нашей страны.